Πρόκριση στο 84' για την Έλτσε, νίκησε χωρίς να... ιδρώσει η Μπιλμπάο

Πρόκριση στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου Ισπανίας για τις δύο ομάδες της Πριμέρα

Εύκολη πρόκριση για την Αθλέτικ Μπιλμπάο κόντρα στην Μάντσα της 4ης κατηγορίας, δυσκολεύτηκε αλλά ξεπέρασε το εμπόδιο της Αλμερία η Έλτσε.

Έλτσε και Αθλέτικ Μπιλμπάο είναι οι δύο επόμενες ομάδες που εξασφάλισαν την πρόκρισή τους στη φάση των 16 του φετινού Κυπέλλου Ισπανίας.

Ευκολότερα από ότι δείχνει το τελικό 0-2 έφυγε με το διπλό από την έδρα της Μάντσα και την πρόκριση στη φάση των 16 του φετινού Κυπέλλου Ισπανίας η Αθλέτικ Μπιλμπάο. Ξεκάθαρη από το ξεκίνημα της αναμέτρησης η υπεροχή των Βάσκων, δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερα προβλήματα κόντρα στους γηπεδούχους, οι οποίοι αγωνίζονται στην 4η κατηγορία. Πρωταγωνιστής ο νεαρός μεσοεπιθετικός Νίκο Γουίλιαμς, ο οποίος αρχικά έβαλε την ομάδα του σε... θέση οδηγού με την συμπλήρωση 20 λεπτών, ενώ σκόραρε ξανά για το 2-0 λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Διαχείριση δυνάμεων για την Μπιλμπάο στο δεύτερο μέρος, με το 0-2 να παραμένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Την πρόκριση στους «16» πανηγύρισε και η Έλτσε, η οποία παρά το γεγονός ότι βρέθηκε να χάνει από την πρωτοπόρο της Β' κατηγορίας, Αλμερία, τελικά έκανε την ανατροπή με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ραμαζάνι άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 42' μετά από αδράνεια στην άμυνα της Έλτσε, η οποία αντέδρασε στο δεύτερο μισό και αφού αρχικά ισοφάρισε με διαγώνιο σουτ του Πάμπλο Πιάτι στο 52', ολοκληρώνοντας την ανατροπή στο 84' μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκουμπάου και τελείωμα του Γκούτι!