O «καυτός» Κίκε Γκαρθία κράτησε… ζωντανή την Έιμπαρ!

Με χατ τρικ του αρχηγού πήρε… σβηστά 3-0 το βάσκικο ντέρμπι

Όσο ζει, ελπίζει η Έιμπαρ, καθώς χάρη στο χατ-τρικ του Κίκε Γκαρθία όχι μόνο επικράτησε της Αλαβές με 3-0 στο «Ιπουρούα», δίνοντας τέλος στο μη νικηφόρο σερί 16 αγωνων στην Primera Division αλλά απέχει πλέον τέσσερις βαθμούς από την «σωτηρία»!

Ο 31χρονος αρχηγός των γηπεδούχων ήταν αυτός που τους έβαλε μπροστά με ωραίο γκολ από… τα αποδυτήρια, μόλις στο 3’, ενώ «χτύπησε» άλλες δύο φορές στην επανάληψη με ισάριθμα όμορφα τέρματα, στο 50ο και στο 59ο λεπτό.

«Καθαρίζοντας» έτσι την υπόθεση «τρίποντο» και δίνοντας την δυνατότητα στην Έιμπαρ να παλέψει στις εναπομείνασες τέσσερις αγωνιστικές για την παραμονή της στην «μεγάλη» κατηγορία του ισπανικού πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι στον αντίποδα παρουσιάστηκαν κατώτεροι της περίστασης, δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης να γίνουν ανταγωνιστικοί και πλέον είναι μόλις έναν πόντο πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού…