Στον έβδομο ουρανό η Μπιλμπάο, σπίτι της η Μπαρτσελόνα!

Η Μπιλμπάο... τέζαρε την Μπαρτσελόνα και προκρίθηκε στα ημιτελικά!

Εκτός συνέχειας «Copa del Rey» και η Μπαρτσελόνα που γνώρισε ήττα σοκ από την Αθλέτικ Μπιλμπάο στο «San Mamés» και βυθίζεται σε ακόμα μεγαλύτερη εσωστρέφεια.

Οι «μπλαουγκράνα» είχαν την κατοχή και την υπεροχή σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης αλλά αποδείχθηκε ''φλύαρη'' καθώς ουδέποτε κατάφεραν να δημιουργήσουν την πολύ μεγάλη ευκαιρία που θα έφερνε γκολ. Εξαιρετικό στήσιμο από την Αθλέτικ που σε ολόκληρη το ενενηντάλεπτο ''μάτωσε'' αποκρούοντας τις εκθέσεις των Καταλανών και τελικά χτύπησε στα τελευταία λεπτά.

Η Μπαρτσελόνα είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 5' με τον Μέσι να γυρίζει για τον Φάτι που σούταρε εκτός ισορροπίας στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ουνάι έκοψε τελευταία στιγμή τον Φάτι πριν σουτάρει. Στο 10' η Μπιλμπάο σκόραρε με κοντινή προβολή του Ινιάκι, μετά από κεφαλιά του Ντάνι Γκαρθία, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 31' ο Τερ Στέγκεν έκανε τραγικό διώξιμο με την μπάλα να φτάνει στον Ντάνι Γκαρθία που σούταρε στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω.

Στο 59' και την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους η Μπαρτσελόνα παραλίγο να σκοράρει από το πουθενά με τον Μέσι να περνά για τον Σέρχι Ρομπέρτο που γύρισε και ένα ο Σιμόν μπλόκαρε, η μπάλα με κάποιο τρόπο του γλίστρησε, ο Ράκιτιτς πήγε να μπει στη φάση αλλά ο Ουνάι έκοψε τελευταία στιγμή. Στο 70' οι «μπλαουγκράνα» έχασαν τεράστια ευκαιρία με τον Σέρχι Ρομπέρτο να κάνει ωραία ενέργεια και να γυρίζει για τον Γκριεζμάν που πλάσαρε στην κίνηση αλλά ο Σιμόν απέκρουσε εντυπωσιακά με τα πόδια. Στο 88' νέα ευκαιρία για τους Καταλανούς με τον Αρτούρ να περνά εξαιρετική κάθετη για τον Μέσι που μέσα από την περιοχή σούταρε αλλά ο Σιμόν απέκρουσε εντυπωσιακά και πάλι με τα πόδια. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων η Μπιλμπάο πέτυχε το γκολ της νίκης με τον Ιμπάι να βγάζει σέντρα από δεξιά και τον Ινιάκι με τρομερή κεφαλιά να κάνει 1-0!

ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Σιμόν, Γεράι, Ουνάι Νούνιεθ, Ινίγο Μαρτίνεθ, Κάπα, Ντάνι Γκαρθία, Βέσγα (66' Σαν Χοσέ), Γιούρι, Ραούλ Γκαρθία (89' Ιμπάι Γκόμεθ), Μουνιαΐν (77' Αντούριθ), Ινιάκι Γουίλιαμς

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Σεμέδο, Λενκλέ, Πικέ (80' Ουμτιτί), Ζόρντι Άλμπα, Ράκιτιτς (69' Αρτούρ), Μπούσκετς, Ντε Γιόνγκ, Σέρχι Ρομπέρτο, Φάτι (59' Γκριεζμάν), Μέσι