Αυτή, ναι, είναι Μπαρτσελόνα!

Έκανε βόλτα στην έδρα της Γρανάδα, επικρατώντας 4-0

Αρχίζει και θυμίζει Μπαρτσελόνα και σκορπά χαμόγελα!

Η ομάδα του Ρόναλντ Κούμαν επικράτησε εκτός έδρας 4-0 της Γρανάδα, σε μια έδρα που την περσινή σεζόν ηττήθηκε, με τους Μέσι και Γκριεζμάν να σκοράρουν από δύο φορές και οι Καταλανοί πιστοποίησαν την συνεχώς ανοδική τους πορεία.

Η αποστολή των «μπλαουγράνα» αποδείχθηκε τελικά πολύ εύκολη, καθώς ήδη από το πρώτο ημίχρονο είχαν εξασφαλίσει προβάδισμα τριών τερμάτων, ενώ ο Αργεντινός σούπερ-σταρ ήταν για ακόμα μία αγωνιστική απολαυστικός, γεγονός που αποτελεί επίσης ευχάριστο νέο για τον Ολλανδό τεχνικό.

Μόλις στο 12’ άρχισε η προέλαση της Μπαρτσελόνα, καθώς έπειτα από φάση διαρκείας και κακό παίξιμο στην άμυνα της Γρανάδα, ο Γκριεζμάν βρέθηκε απέναντι στον γκολκίπερ και με ψύχραιμο πλασέ άνοιξε το σκορ, ενώ στο 35’ ήταν η σειρά του Μέσι να βρει δίχτυα. Ο αρχηγός των Καταλανών πήρε την μπάλα από τον Ζόρντι Άλμπα, έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή και με αυτόν τον πολύ απλό τρόπο, έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων.

Το… κερασάκι στην τούρτα του πρώτου ημιχρόνου μπήκε στο 42’, με τον Μέσι να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 63’, με τον Ντεμπελέ να βρίσκει στην κίνηση τον Γκριεζμάν και με άψογη εκτέλεση, ο Γάλλος υπέγραψε ίσως την πιο πειστική του εμφάνιση τη φετινή σεζόν με τη φανέλα της Μπαρτσελόνα.