Φτηνά τη… γλίτωσε η Λεβάντε!

Περιπετειώδη πέρασμα έκανε από τη Λεγκανές η Λεβάντε

Στα σχοινιά βρέθηκε τα τελευταία λεπτά του ματς η Λεβάντε, όμως κατάφερε να αποδράσει με 2-1 από την έδρα της Λεγκανές στην όγδοη αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 45’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ρότζερ, που κέρδισε ο ίδιος σε ανατροπή από τον Σιόβα και υποδείχθηκε με τη βοήθεια του VAR.

Λίγα λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, η Λεβάντε διπλασίασε τα τέρματά της με τρομερή απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καμπάνα.

Από το 70’ και μετά οι γηπεδούχοι, όμως, ανέβηκαν, ψάχνοντας τουλάχιστον την ισοφάριση, με τον Μπρεϊθγουέιτ στο 75’ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1. Δύο λεπτά μετά, ο ίδιος κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή του Βέζο, όμως ο Αϊτόρ Φερνάντεθ έπεσε σωστά και κράτησε το προβάδισμα για τη Λεβάντε, ενώ κατέβασε ρολά μέχρι το φινάλε στην ισχυρή πίεση των γηπεδούχων.