Έκανε... σεφτέ η Βιγιαρεάλ

Πέρασε εύκολα με 0-3 από την έδρα της Λεγανές

Η Βιγιαρεάλ πέρασε εύκολα με 0-3 από την έδρα της Λεγανές, παίρνοντας την πρώτη νίκη για φέτος. Εξαιρετικός Σάντι Καθόρλα που με τις μπαλιές του έκανε άνω-κάτω την άμυνα των γηπεδούχων, ασταμάτητος Ζεράρ Μορένο που σκόραρε δύο φορές φτάνοντας τα πέντε γκολ σε τέσσερα παιχνίδια. Λίγα πράγματα από τη Λεγανές που παραμένει χωρίς βαθμό και μοιραία στον πάτο της βαθμολογίας.

Η Λεγανές είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 8' με μακρινό σουτ του Αρνάιθ που απέκρουσε ο Ασένχο, όπως και δύο λεπτά αργότερα σε σουτ του Όσκαρ Ροντρίγκεθ. Στο 19' η Βιγιαρεάλ απείλησε με τον Ζεράρ Μορένο να γεμίζει για τον Μπάκα που σούταρε εκτός περιοχής στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω. Τέσσερα λεπτά αργότερα η Λεγανές είχε ευκαιρία με σουτ του Όσκαρ Ροντρίγκεθ που απέκρουσε ο Ασένχο. Η Βιγιαρεάλ άνοιξε το σκορ στο 26' με τον Καθόρλα να βγάζει απίθανη μπαλιά για τον Ζεράρ Μορένο που με ωραίο πλασέ έκανε το 0-1. Με τη συμπλήρωση του ημιώρου το «κίτρινο υποβρύχιο» έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Ζεράρ Μορένο να γυρίζει για τον Μπάκα που έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Σοριάνο απέκρουσε εντυπωσιακά. Στο 38' η Βιγιαρεάλ πέτυχε και δεύτερο τέρμα με τον Κιντιγιά να γυρίζει για τον Τζόναθαν Σίλβα να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 0-2.

Η Λεγανές είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 50' με κεφαλιά του Γκίδο Καρίγιο που απέκρουσε ο Ασένχο. Στις καθυστερήσεις το «κίτρινο υποβρύχιο» πέτυχε και τρίτο τέρμα με τον Εκαμπί να γυρίζει για τον Ζεράρ Μορένο που σούταρε, η μπάλα βρήκε λίγο στον Σιόβα και κατέληξε στα δίχτυα του Σοριάνο για το 0-3.

ΛΕΓΑΝΕΣ: Σοριάνο, Τζόναθαν Σίλβα, Σιόβας, Μπουστίνθα (82' Εράσο), Αβαζιέμ, Αρνάιθ, Μέσα, Όσκαρ Ροντρίγκεθ (62' Ρουιμπάλ Γκαρθία), Πέρεθ, Μπρέιθγουαϊτ, Εν Νεσιρί (45' Γκίδο Καρίγιο)

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Ασένχο, Κιντιγιά, Μάριο Γασπάρ, Αλμπιόλ, Πάου Τόρες, Μόι Γκόμεθ (Οντιβέρος 88'), Καθόρλα (63' Πένια), Ανγκισά, Ζεράρ Μορένο, Ιμπόρα, Μπάκα (75' Εκαμπί)

Πηγή: aek365.gr