Το ντέρμπι της Μαδρίτης έβγαλε… νικήτρια την Μπαρτσελόνα!

Ρεάλ και Ατλέτικο έμειναν στο 1-1

Τα είχε όλα, αλλά δεν είχε νικητή! Το ντέρμπι της Μαδρίτης ανάμεσα σε Ρεάλ και Ατλέτικο στο «Μπερναμπέου» έμεινε στο 1-1, με την Μπαρτσελόνα να χαμογελά αφού με νίκη επί της Αλμερίας θα φύγει στο +10 από την ομάδα του Κάρλο Αντσελότι.

Στους 42 και στην τέταρτη θέση έμεινε αυτή του Σιμεόνε, που δεν πτοήθηκε από την αποβολή του Κορέα στο 64’, βρήκε προβάδισμα με τον Χιμένες αλλά είδε τον νεαρό Αλβαρο Ροντρίγκες να «ντύνεται» Ράμος και να σώζει τον βαθμό για τους «μερέγχες».

Χωρίς τέρματα κύλησε το πρώτο ημίχρονο, με την Ρεάλ να έχει την κατοχή και την υπεροχή, ωστόσο χωρίς να καταφέρνει να σκοράρει κάποιο τέρμα. Οι γηπεδούχοι δυσκολεύονταν να φτιάξουν φάσεις, με τους φιλοξενούμενους να ψάχνονται στην κόντρα αλλά να μην απειλούν ιδιαίτερα. Η Ατλέτικο στάθηκε άτυχη στο 64’ και ενώ ως τότε είχε ισορροπήσει το παιχνίδι, αφού ο Κορέα γνώρισε την κόκκινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες.

Ωστόσο αυτό δεν πτόησε ιδιαίτερα την ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε, με τον Χιμένες στο 78’ να ανοίγει το σκορ με κεφαλιά. Παρόλα αυτά η «βασίλισσα» αντέδρασε στα τελευταία λεπτά και ο Άλβαρο Ροντρίγκες στο 85ο λεπτό να κάνει το 1-1 με κεφαλιά που θύμισε… Σέρχιο Ράμος, χαρίζοντας τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του.

Μέχρι τις καθυστερήσεις δεν άλλαξε κάτι και νικήτρια τελικά… ήταν η Μπαρτσελόνα που με νίκη επί της Αλμερίας θα φύγει στο +10 και θα αγκαλιάσει το πρωτάθλημα!