Δεινοπάθησε, αλλά πήρε την επική ματσάρα με… ψυχή πρωταθλήτριας η Ατλέτικο!

Με... ανατροπή στην ανατροπή πήρε τη ματσάρα (4-3) κόντρα στην τρομερή Χετάφε

Mε… μέταλλο Ατλέτικο Μαδρίτης! Η πρωταθλήτρια Ισπανίας τα βρήκε κάτι παραπάνω από σκούρα κόντρα στη Χετάφε στο «Γουάντα Μετροπολιτάνο» , ωστόσο -με ανατροπή στην ανατροπή και με δέκα παίκτες- πήρε τη ματσάρα (4-3) στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της La Liga.

Έτσι, οι «ροχιμπλάνκος» παρέμειναν εντός τετράδας, με την τρομερή Χετάφε να μένει στη 15η θέση, μην καταφέρνοντας να… τεζάρει ακόμα μια ομάδα της Μαδρίτης μετά τη Ρεάλ (1-0, 2/1).

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, τα… ωραία άρχισαν από πολύ νωρίς. Μόλις στο 9' ο Σουάρες απέτυχε να σκοράρει από την άσπρη βούλα, σε πέναλτι που κέρδισαν οι γηπεδούχοι. Παρόλα αυτά, η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε όχι μόνο παρέμεινε ψύχραιμη, αλλά κατάφερε να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων πριν τη συμπλήρωση ημιώρου, με τις κοντινές προβολές των Κορέα (19') και Κούνια (27').

Και κάπου εκεί πάτησε… γκάζι η Χετάφε! Στο 30' ο Μπόρχα Μαγιοράλ μείωσε σε 2-1, για να έρθει ο Ουνάλ να γυρίσει το ματς «τούμπα» με δύο εκτελέσεις πέναλτι, στο 37' και στο 42'! Η κεφαλιά του Κορέα στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους έφερε εκ νέου το παιχνίδι στα ίσα (3-3).

Η Ατλέτικο είχε πλέον ένα ολόκληρο ημίχρονο για να φτάσει στο «τρίποντο». Ωστόσο, η κατάσταση δυσκόλεψε για τα καλά για τους «ροχιμπλάνκος» όταν η… εγκληματική καρατιά του Φελίπε στο 58', τους άφησε με δέκα παίκτες για το υπόλοιπο του αγώνα. Από και πέρα δεν υπήρχε Ατλέτικο στην αναμέτρηση. Κι όμως, μίλησε η… ψυχή της πρωταθλήτριας στο τέλος, με τον Ερμόσο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα στο 89' με υπέροχο γυριστό, βάζοντας «φωτιά» στο «Γουάντα Μετροπολιτάνο». Το 4-3 έμεινε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα.

Νωρίτερα η Οσασούνα πέρασε από μία από τις δυσκολότερες έδρες της Λίγκας, συνθλίβοντας 3-0 τη Ράγιο Βαγιέκανο, η οποία γνώρισε τη δεύτερη μόλις φετινή της ήττα στο γήπεδό της (αλλά και δεύτερη σερί, μετά από εκείνη με την Μπιλμπάο). Σκόρερ για τους φιλοξενούμενους οι Μονκαγιόλα (8'), Ρούμπεν Γκαρσία (40') και Κίκε Γκαρσία (93').