Ατλέτικο απ’ τα παλιά, «πάτησε» και προσπέρασε την Μπέτις

Κάτι από το παρελθόν της θυμήθηκε η Ατλέτικο Μαδρίτης, που πραγματοποίησε πολύ αποτελεσματική εμφάνιση στην έδρα της Μπέτις κι έφτασε σε σπουδαίο διπλό (1-3).

Έτσι, οι «κολτσονέρος» πανηγύρισαν την 3η συνεχόμενη νίκη τους και ανέβηκαν στην 4η θέση προσπερνώντας τους «βερδιμπλάνκος».

Από την άλλη, η ομάδα του Πελεγκρίνι υπέστη τη 2η διαδοχική ήττα της και υποχώρησε εκτός τετράδας.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για την Ατλέτικο, η οποία προηγήθηκε στο 2’ με τον Ζοάο Φέλιξ να γράφει το 0-1 μετά από γύρισμα του Κορέα.

Από ‘κει και πέρα, οι γηπεδούχοι ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και έψαξαν τον τρόπο να ισοφαρίσουν.

Στο 34’, οι Μαδριλένοι σπατάλησαν μοναδική ευκαιρία για το 0-2, με 3 παίκτες να βγαίνουν στην… κόντρα, αλλά τα έκαναν μαντάρα.

Με καταπληκτικό σουτ του Τέγιο έξω από την περιοχή, η Μπέτις ισοφάρισε (1-1) στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (45’+5’).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες ξεκίνησαν φουριόζες και είχαν ευκαιρίες για 2ο τέρμα, με τον Όμπλακ να λέει «όχι» στον Χοακίν (50’) και το δοκάρι να σταματάει την προσπάθεια του Φελίπε στο 55’.

Στο 61’, η Ατλέτικο ανέκτησε το προβάδισμα, με τον Γιορέντε να βγαίνει πολύ γρήγορα στην επίθεση και να σερβίρει «έτοιμο» γκολ στον Φέλιξ, που έγραψε το 1-2 σε κενή εστία.

Ο Πορτογάλος επιθετικός πέτυχε ένα καταπληκτικό τέρμα στο 68’ με σουτ σχεδόν από το κέντρο του γηπέδου, ωστόσο ακυρώθηκε καθώς υπήρχε φάουλ του Γκριζμάν.

Η ομάδα του Σιμεόνε σφράγισε την επικράτησή της στο 80’, με τον Λεμάρ να τελειώνει ιδανικά τη φάση μετά από πάσα του Γκριζμάν και να διαμορφώνει το τελικό 1-3.