Ανατροπή και τετράδα για τη Ρεάλ Σοσιεδάδ(vid)

Πολύ ψηλές πτήσεις για τους Βάσκους

Ακόμα μία ομάδα που επωφελήθηκε της διακοπής του πρωταθλήματος έγινε η Ρεάλ Σοσιεδάδ, η οποία αν και προερχόταν από δύο ήττες επιβλήθηκε 3-1 της Μπέτις για την 9η αγωνιστική της Primera Division.

Το εν λόγω αποτέλεσμα αποκτά ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις, δεδομένου του ότι, μόλις στο 12’, οι γηπεδούχοι έμειναν πίσω στο σκορ από το τέρμα του Λορέν Μορόν, που ήταν το 7ο του στο πρωτάθλημα με τη φανέλα των «βερδιμπλάνκος». Στη συνέχεια, όμως, η Σοσιεδάδ ανέβασε την πίεσή της κάτι που μετουσιώθηκε σε δύο τέρματα πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου...

Αρχικά, στο 23’ ύστερα από εκτέλεση φάουλ επικράτησε μία μικρή «αναμπουμπούλα» στην περιοχή της Μπέτις, με αποτέλεσμα ο Τσάβι Γκαρσία να στείλει κατά λάθος την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Σαν να μην έφτανε αυτό για τους φιλοξενούμενους, 13 λεπτά αργότερα είδαν την μπάλα να καταλήγει για δεύτερη φορά στα δίχτυα τους, από υπέροχο μονοκόμματο σουτ του Γούλιαν Χοσέ!

Αν και έπεσε ο ρυθμός στο δεύτερο μέρος, η βάσκικη ομάδα βρήκε και τρίτο τέρμα με τον Πορτού στο 58’. Ένα αποτέλεσμα, το οποίο έμεινε μέχρι τέλους παρά τα δύο δοκάρια των φιλοξενούμενων, με τους Χοακίν στο 67’ και Τσάβι Γκαρσία στο 75’.

Έτσι, οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 16 πόντους, όσους δηλαδή έχει και η Ατλέτικο, με την οποία ισοβαθμούν στην τέταρτη θέση. Από την άλλη, η Μπέτις δεν καταφέρνει να κερδίσει για πέμπτη φορά τις τελευταίες έξι αγωνιστικές, με αποτέλεσμα πλέον να βρίσκεται εντός της ζώνης υποβιβασμού (18η).