Τέζαρε την Μπάγερν η Γκλάντμπαχ

Πέρασε με «τριάρα» (0-3) από την έδρα της Βόλφσμπουργκ η Λειψία

Πήρε ακόμη μία νίκη επί της Μπάγερν και έβαλε φωτιά στη μάχη του τίτλου η Γκλάντμπαχ (3-2)! Το σύνολο του Ντάνιελ Φάρκε εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την αποβολή του Ουπαμεκανό στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης και πήρε άλλο ένα σπουδαία αποτέλεσμα κόντρα στους Βαυαρούς.

Πλέον, οι Ουνιόν Βερολίνου και Ντόρτμουντ έχουν μία τεράστια ευκαιρία να διεκδικήσουν στα ίσα τον τίτλο, με τους Βερολινέζους μάλιστα, να έχουν τη δυνατότητα να βρεθούν μόνοι πρώτοι, αν επικρατήσουν αύριο της Σάλκε.

Λίγα λεπτά μετά την κόκκινη κάρτα που δέχθηκε ο Γάλλος κεντρικός αμυντικός, τα «πουλάρια» ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στο 13', με τον Χόφμαν να βρίσκει στον Στιντλ και εκείνος με υπέροχο συρτό σουτ να την στέλνει στη γωνία του Ζόμερ για το 1-0. Στο 35' ο Τσούπο Μότινγκ έφερε το ματς στα ίσα, νικώντας από κοντά τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα στην ισοπαλία (1-1). Το δεύτερο μέρος άνηκε ολοκληρωτικά στη Γκλάντμπαχ. Στο 55', ο Χόφμαν εκμεταλλεύτηκε την εξαιρετική ενέργεια του Πλεά και έστειλε την μπάλα στην ανυπεράσπιστη εστία για το 2-1. Στο 84' ο Τουράμ βρέθηκε απέναντι από τον Ζόμερ και με ένα υπέροχο τελείωμα, έκανε το 3-1. Το μόνο που άλλαξε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, ήταν το σκορ, με την Μπάγερν να μειώνει με τον Τελ, μετά την ασίστ του Ντέιβις.