Σαρωτική Λεβερκούζεν, διέλυσε την Ουνιόν και ανάσανε

Με ένα... επικό της ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο, η Λεβερκούζεν έβαλε πέντε γκολ

Ποιος είδε την Μπάγερ Λεβερκούζεν του... δεύτερου ημιχρόνου και δεν τη φοβήθηκε! Οι «ασπιρίνες» έπιασαν τρομερά επίπεδα απόδοσης στο β' μέρος του εντός έδρας ματς τους με την Ουνιόν Βερολίνο για τη 13η αγωνιστική της Bundesliga, έριξαν πέντε γκολ (5-0) και πήραν βαθιά ανάσα.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για το σύνολο του Τσάμπι Αλόνσο μετά από τέσσερις αγωνιστικές, με αποτέλεσμα να βγει από τη ζώνη του υποβιβασμού (14η, 12β.). Κόντρα μάλιστα στην πολύ δυνατή φέτος Ουνιόν, η οποία πλέον βρίσκεται δύο πόντους πίσω από την Μπάγερν Μονάχου, ούσα δεύτερη.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ύστερα από ένα αρκετά ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες (0-0) στα αποδυτήρια.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι επέστρεψαν απ' αυτά... γκαζωμένοι. Ο Άντριτς άνοιξε το σκορ στο δεύτερο λεπτό του δεύτερου μέρος, με τον Ντιαμπί να καθαρίζει την υπόθεση νίκη με δύο γκολ σε τρία λεπτά (56' και 58'). Το τελικό σκορ ολοκλήρωσαν οι Χλόζεκ με εξαιρετικό τακουνάκι (68') και Μπάκερ (76').

Μπουντεσλίγκα: Τελευταία Ενημέρωση