Τράβηξε… εξάσφαιρο η Ντόρτμουντ και στο κατόπι της Μπάγερν!

Η Ντόρτμουντ μείωσε εκ νέου τη διαφορά από την πρωτοπόρο Μπάγερν στο βαθμό

Πω, πω μια Ντόρτμουντ! Η ομάδα του Τέρζιτς συνεχίζει… καυτή, αλλά και το κατόπι της Μπάγερν Μονάχου! Αυτή τη φορά δεν έδειξε ιδιαίτερη διάθεση για νέα δώρα, διέσυρε με 6-0 την Βόλφσμπουργκ και μείωσε τη διαφορά από τους πρωτοπόρους Βαυαρούς στον πόντο.

Με τρεις αγωνιστικές να απομένουν για το φινάλε, τα πάντα είναι στην… κόψη του ξυραφιού. Διότι η Ντόρτμουντ ως το τέλος έχει να παίξει με Γκλάντμπαχ, Άουγκσμπουργκ (εκτός) και Μάιντζ, ενώ η Μπάγερν με Σάλκε, Λειψία και Κολωνία (εκτός).

Οι Βεστφαλοί μπήκαν φουριόζοι στο παιχνίδι, κυριαρχώντας από το πρώτο λεπτό. Κάπως έτσι, το πρώτο τέρμα δεν άργησε να έρθει αφού στο 14’ ο Αντεγέμι με τρομερό άλμα και υπέροχη κεφαλιά μετά τη σέντρα του Ράιερσον εκτέλεσε τον Κάστεελς για το 1-0. Λίγο αργότερα, οι γηπεδούχοι βρήκαν για δεύτερη φορά δίχτυα με τον Αλέ (28’), για να έρθει ο Μάλεν εννιά λεπτά μετά για το 3-0 του ημιχρόνου.

Η Ντόρτμουντ ξεσπούσε και δεν έδειχνε διάθεση να φρενάρει. Μπέλινγκχαμ και Αντεγέμι σε διάστημα πέντε λεπτών (54’-59’) για να δώσουν αέρα… πέντε τερμάτων στην ομάδα τους, ενώ ο Αντεγέμι έχασε πέναλτι λίγο αργότερα (65’) και την ευκαιρία να πετύχει χατ-τρικ. Τελικά, ο Μπέλινγκχαμ στο 85ο λεπτό έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, διαμορφώνοντας το 6-0.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Τελευταία Ενημέρωση