Πέρασε εύκολα από το Φράιμπουργκ και διατήρησε τη διαφορά ασφαλείας η Μπάγερν

Με το δεύτερο ημίχρονο να είναι... φωτιά, η Μπάγερν Μονάχου πέρασε εύκολα από την έδρας της Φράιμπουργκ

Αν και στα πρώτα 45΄η Μπάγερν Μονάχου δυσκολεύτηκε στην έδρα της αξιόμαχης Φράιμπουργκ, το δεύτερο ημίχρονο ήταν… κατηφόρα και οι Βαυαροί πήραν σημαντικό «διπλό» (1-4) για την 28η αγωνιστική της Bundesliga, διατηρώντας την διαφορά ασφαλείας από τη δεύτερη Ντόρτμουντ.

Ο Γκορέτσκα στο 58’ άνοιξε το σκορ, για να ισοφαρίσει ο Πέτερσεν στο 63’. Γκνάμπρι (73’), Κομάν (82’) και Ζάμπιτσερ στο 96’, διαμόρφωσαν το τελικό σκορ, με τους πρωταθλητές Γερμανίες να πηγαίνουν καρφί για έναν ακόμα τίτλο, αφού όλα είναι πλέον στο χέρι τους.

Η Χοφενχάιμ από την άλλη πλευρά έχασε πολύτιμο έδαφος στην προσπάθεια που κάνει για να βγει στην Ευρώπη, αφού η Μπόχουμ πέτυχε τεράστια εκτός έδρας νίκη (1-2)! Ο Ασάνο έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους στο 28’, ο Ράουμ ισοφάρισε στο 54’, για να έρθει ξανά ο Ασάνο στο 59’ και να δώσει το «διπλό» στην ομάδα του.

Η Μπάγερν Λεβερκούζεν εδραιώθηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας και δεν την νοιάζει τι θα γίνει με την Λειψία αργότερα, αφού νίκησε μέσα στην έδρα της με 2-1 την Χέρτα Βερολίνου, η οποία από την πλευρά της συνεχίζει την μάχη για να αποφύγει τον υποβιβασμό. Οι Αλάριο (34’) και Μπελαραμπί (40’), έδωσαν αέρα δύο τερμάτων στους νικητές, με τον Ντάριντα να μειώνει απλά στο 42’.

Στα άλλα δύο ματς που έγινα την ίδια ώρα, Άιντραχτ Φρανκφούρτης και Γκρόιτερ Φιρτ αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα, ενώ Αρμίνια Μπίλεφελντ και Στουτγκάρδη έμειναν στο 1-1.

ΜΠΑΓΕΡΝ Μ.: Τελευταία Ενημέρωση