Μέγα καζό για Ντόρτμουντ και…. 11ο σερί η Μπάγερν!

Η Ντόρτμουντ έκανε δώρο με την εντός έδρας ισοπαλία το πρωτάθλημα στην Μπάγερν

Κατάφερε να χάσει και αυτό το πρωτάθλημα η Ντόρτμουντ! Οι Βεστφαλοί είδαν τη Μάιντς να προηγείται με 2-0 στο 24’ μέσα στο «Signal Iduna Park», αλλά σπατάλησε ένα τσουβάλι ευκαιρίες και με το τελικό 2-2, χάρισε το 11ο σερί πρωτάθλημα στην Μπάγερν Μονάχου!

Με τους Βαυαρούς να βλέπουν με τη σειρά τους την Κολωνία να τους… σοκάρει και να ετοιμάζονται να επιστρέψουν την κούπα στη Βεστφαλία, αλλά η «χρυσή αλλαγή» Μουσιάλα τους λύτρωσε στο 89ο λεπτό και τους χάρισε το 33ο πρωτάθλημα της ιστορίας τους!

Στο «Signal Iduna Park» το όλο σκηνικό θύμιζε φιέστα. Χιλιάδες οπαδοί είχαν πάει στο γήπεδο με πορεία, στους δρόμους του Ντόρτμουντ υπήρχε πανηγυρικό κλίμα και το τρόπαιο είχε πάρει τη θέση του στον αγωνιστικό χώρο. Το μόνο που απέμενε ήταν οι παίκτες του Τέρζιτς να κάνουν τη δουλειά τους, να κάνουν το απλό: Να νικήσουν τη Μάιντς!

Το ματς ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για τους γηπεδούχους, αφού ο Φερνάντες σέρβιρε και ο Χάντσε-Όλσεν εκτέλεσε με το κεφάλι τον Κόμπελ για το 1-0 στο 15’. Το σοκ έδειξε αρχικά να ξεπερνιέται άμεσα, αφού τρία λεπτά μετά η Ντόρτμουντ κέρδισε πέναλτι αλλά ο Αλέ δεν νίκησε από τα έντεκα βήματα τον Ντάμεν. Στα… καπάκια και συγκεκριμένα στο 24ο λεπτό, ο Ονίσιβο μεγάλωσε το προβάδισμα των φιλοξενούμενων και την πίκρα των γηπεδούχων. Οι παίκτες της Ντόρτμουντ έμοιαζαν σοκαρισμένοι και ανήμποροι να αντιδράσουν, ενώ κάθε κόντρα της Μάιντς μύριζε γκολ. Παρόλα αυτά, το 2-0 δεν άλλαξε ως το φινάλε του ημιχρόνου.

Τα καλά νέα από την Κολωνία δεν έρχονταν, πάντως, αφού ο Κομάν μόλις στο 8ο λεπτό με τρελό πλασέ είχε ανοίξει το σκορ για την Μπάγερν, που πήγε να κλειδώσει το τρίποντο πριν το ημίχρονο με τον Σανέ, αλλά το τέρμα του Γερμανού εξτρέμ ακυρώθηκε για χέρι στο ξεκίνημα της προσπάθειας. Το 1-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους, αλλά έμοιαζε εύθραυστο, με βάσει και την εικόνα των Βαυαρών μέσα στη σεζόν.

Στη Βεστφαλία, τώρα, ο Τέρζιτς είχε ρίξει τον Ρόις στο ματς, δεν είχε διαθέσιμο τον Μπέλιγχαμ λόγω τραυματισμού, ενώ έβαλε και τον Μουκόκο. Η Ντόρτμουντ είχε την υπεροχή, αλλά ήταν ανούσια και με την είσοδο των Ρέινα και Ντούρανβιλ στο 63’, απέκτησε πνοή με τον τελευταίο στο ντεμπούτο του να είναι… όλα τα λεφτά. Ο Αλέ έχασε μια σπουδαία φάση για να μειώσει, αλλά ο Γκερέιρο στο 69’ μείωσε και έβαλε… φωτιά.

Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να πιέζουν, αλλά σπαταλούσαν τη μία φάση μετά την άλλη και δεν έβρισκαν νωρίς το γκολ της ισοφάρισης. Ωστόσο, άρχισαν να χαμογελούν και να φωνάζουν ξανά στο 81ο λεπτό όταν ο Λιούμπισιτς ισοφάρισε σε 1-1 για την Κολωνία κόντρα στην Μπάγερν με πέναλτι και… χάριζε το πρωτάθλημα στην Ντόρτμουντ.

Τα λεπτά στα δύο γήπεδα περνούσαν δραματικά, με τα άσχημα νέα από το «Ένερτζι Στάντιον» να φτάνουν στο «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ»: Ο Μουσιάλα, που είχε μπει αλλαγή στο 86’, με άπιαστο πλασέ εκτέλεσε τον αντίπαλο κίπερ και έγινε ένα με τους οπαδούς των Βαυαρών στην κερκίδα αφού έδινε… κούπα.

Το έξτρα πεντάλεπτο στα δύο γήπεδα πέρασε, με παίκτες και επιτελείο της Μπάγερν να πανηγυρίζουν σαν τρελοί. Ο Ζίλε με τρομερή ατομική ενέργεια και τελείωμα σαν επιθετικός και όχι σαν στόπερ εκτέλεσε τον Ντάμερ για το 2-2 στο 90’+6’ και παρότι είχε περάσει τουλάχιστον ένα λεπτό από τις προκαθορισμένες καθυστερήσεις, οι γηπεδούχοι ψάχτηκαν για την απόλυτη ανατροπή και το θαύμα. Δεν τη βρήκαν, παρότι έφτασαν κοντά και το τελικό σκορ άφησε με άδεια χέρια τους Βεστφαλούς, οι οποίοι είχαν πέσει απαρηγόρητοι στο χορτάρι και έκλαιγαν. Σε αντίθεση με τους Βαυαρούς που το γλεντούσαν με την ψυχή τους στην Κολωνία…

ΜΠΑΓΕΡΝ Μ.: Τελευταία Ενημέρωση