Δεν... ξεκολλάει από την τετράδα η Άιντραχτ

Έφυγε με το 1-1 από την έδρα της Μάιντζ

Δεν το... κουνάει από την τετράδα η Άιντραχτ. Η ομάδα του Όλιβερ Γκλάσνερ απέσπασε την εκτός έδρας ισοπαλία από την Μάιντζ και πάει στην διακοπή με ηρεμία. Στην 10η θέση με 19 βαθμούς ανέβηκε η Μάιντς.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να πιέζουν και να χάνουν δύο ευκαιρίες στο πρώτο δεκάλεπτο με τον Μάρτινς και τον Κορ. Στο 24' ο Τραπ σταμάτησε τον Μάρτινς ξανά ενώ στο 32' ο Εμπιμπέ σκόραρε για την Άιντραχτ όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 40' η Μάιντς άνοιξε το σκορ με τον Μπέργκαρντ παίρνοντας προβάδισμα από ημίχρονο.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Μπο Σβένσον, έφτασε κοντά στο 2-0 όμως ο Βίντμερ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Τραπ στο 53'. Στο 65' ο Εμπιμπέ σούταρε όμως η μπάλα έφυγε άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Κόλο Μουανί έφερε το ματς στα ίσια για την Άιντραχτ έπειτα από υπέροχη ασίστ του Γκέτσε. Στο 75' ο Γερμανός λίγο έλειψε να χρηστεί σκόρερ όμως ο Ζέντνερ του είπε «όχι».

Ως το τέλος τίποτα δεν άλλαξε και η Άιντραχτ Φρανκφούρτης παρέμεινε αήττητη για τρίτο διαδοχικό ματς και εδραιώθηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.