Κύπελλο Γερμανίας: Πρόκριση-θρίλερ για Φράιμπουργκ, οδυνηρός αποκλεισμός στα πέναλτι για Βέρντερ

Η δράση στο Κύπελλο Γερμανίας

Πολύ δύσκολη πρόκριση στον τρίτο γύρο του φετινού Κυπέλλου Γερμανίας πήρε η Φράιμπουργκ, επικρατώντας με 2-1 στην παράταση της αξιόμαχης Ζανκτ Πάουλι. Αποκλεισμός-σοκ στα πέναλτι για τη Βέρντερ Βρέμης, ηττήθηκε στα πέναλτι από την Πάντερμπορν της δεύτερης κατηγορίας.

Επεισοδιακή πρόκριση πήρε κόντρα στην Ζανκτ Πάουλι της δεύτερης κατηγορίας, η Φράιμπουργκ, η οποία παρατάχθηκε με πολλές αλλαγές στη σύνθεσή της και βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ από το 42ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Ντάσνερ έκλεψε την μπάλα από τον Σλότερμπεκ και νίκησε τον Ατουμπόλου για το 0-1.

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο, πιέζοντας για την ισοφάριση, την οποία τελικά βρήκε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, μετά από μπαλιά ακριβείας του Κεϊτέλ και κεφαλιά του Γκίντερ. Η ολική ανατροπή για τους γηπεδούχους ολοκληρώθηκε ένα λεπτό πριν ολοκληρωθεί η ημίωρη παράταση (119'), με τον Γρκέγκοριτς να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα μετά από εκτέλεση κόρνερ, για το τελικό 2-1!

Οδυνηρό εκτός έδρας αποκλεισμό στα πέναλτι από την Πάντερμπορν της Β' κατηγορίας γνώρισε η Βέρντερ Βρέμης, με τις δύο ομάδες να έρχονται ισόπαλες 2-2, σε κανονική διάρκεια και παράταση.
Φράιμπουργκ-Ζανκτ Πάουλι 2-1

Οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι στην αναμέτρηση και άνοιξαν το σκορ με τον Πλάτ στο 22', ενώ ο Κόντε έκανε το 2-0, λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο. Παρ' όλα αυτά, η Βέρντερ βρήκε τον τρόπο να επιστρέψει στη διεκδίκηση της πρόκρισης στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Μπιτενκούρ να μειώνει στο 65' και τον Βάιζερ να ισοφαρίζει στο 84', στέλνοντας το ματς στην παράταση. Εκεί, δεν άλλαξε κάτι, με τον Μπιτενκούρ να αστοχεί στο 5ο πέναλτι της Βέρντερ, χαρίζοντας την πρόκριση στην Πάντερμπορν.

Στη διαδικασία των πέναλτι κρίθηκε η πρόκριση και στο ζευγάρι Σαντχάουζεν-Καρλσρούη, μετά το 2-2 σε κανονική διάρκεια και παράταση. Αμπρόσιους και Ζιρόφ έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στην Σαντχάουζεν, πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν με γκολ των Βάνιτζεκ (58') και Μπρέιθοπτ (72'). Η αναμέτρηση οδηγήθηκε αρχικά στην παράταση και στη συνέχεια στα πέναλτι, όπου η Σαντχάουζεν πήρε τη νίκη, χάρη στο άστοχο όγδοο πέναλτι του Φράνκε.