Σώθηκε στο 97' ο ΠΑΟΚ (vid)

Γλίτωσε στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων την ήττα

Σώθηκε από το… πουθενά ο ΠΑΟΚ, έχασε τεράστια ευκαιρία ο Αστέρας Τρίπολης! Οι Αρκάδες ήταν έτοιμοι να ρίξουν «βόμβα» μέσα στην Τούμπα, αφού προηγήθηκαν με 2-0, αλλά ο επτάψυχος «δικέφαλος του βορρά» κατάφερε με γκολ στο 90’+7’ να γλιτώσει την ήττα (2-2).

Άφησε δύο έξτρα λεπτά στις καθυστερήσεις ο διαιτητής, θεωρώντας πως η ομάδα του Ηρακλή Μεταξά προσπαθούσε να φάει τον χρόνο, με τον Ολιβέιρα να σώζει τον ΠΑΟΚ, που είχε μειώσει νωρίτερα με πέναλτι του Κούρτιτς.

Με Στάνκο (45’+2’) και Τιλίκα (54’ με πέναλτι) είχε προηγηθεί ο Αστέρας που ήταν εξαιρετικά στημένος στον αγωνιστικό χώρο, αλλά έχασε την ευκαιρία για ένα σπουδαίο αποτέλεσμα που θα του έφερνε ηρεμία και ψυχολογία.

Στους 16 βαθμούς πλέον ο ΠΑΟΚ, στους 9 ο Αστέρας Τρίπολης.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Λύρατζης (40' λ.τ. Α. Ζίφκοβιτς), Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Τσαούσης (32' λ.τ. Σάστρε), Κούρτιτς, Ντάντας (67' Σβαμπ), Αουγκούστο (67' Κωνσταντέλιας), Ελ Καντουρί (46' λ.τ. Μπίσεσβαρ), Νάρεϊ, Ολιβέιρα

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Παπαδόπουλος, Γκαρντάφσκι, Ατιένθα, Τζουκάνοβιτς, Τασουλής, Μουνάφο, Στάνκο, Κρεσπί (72' Ιγκλέσιας), Σίτο, Τιλίκα (89' Κωστέας), Μπαρτόλο (82' Μπενίτο)