Ο Διαμαντής ξέρανε τον ΠΑΟΚ στο 102'! (vid)

Απίστευτο φινάλε στο Ηράκλειο!

Ο ΠΑΟΚ κρατούσε στα χέρια του τη νίκη ενάντια στον ΟΦΗ στο Ηράκλειο, όμως ένας πρώην ποδοσφαιριστής του, ο Αποστόλης Διαμαντής, του έκανε επική χαλάστρα στο... δωδέκατο λεπτό των καθυστερήσεων!

Ο Έλληνας αμυντικός λύτρωσε τους Κρητικούς με κεφαλιά στην τελευταία φάση του αγώνα, ακυρώνοντας το προβάδισμα που είχε δώσει στους Θεσσαλονικείς ο Νάρεϊ στο 10', με το δεύτερο φετινό του γκολ μετά το 1-0 στον Βόλο.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» έμεινε έτσι στο -4 από την κορυφή και τον Παναθηναϊκό, ενώ έχασε και τον Βιεϊρίνια με τραυματισμό.

Ο ΟΦΗ μπήκε καλύτερα και πρόλαβε να δημιουργήσει δύο καλές ευκαιρίες με Γκερέρο (3’) και Ντίκο (7’), ωστόσο αμφότερες σταμάτησαν στον Κοτάρσκι. Δευτερόλεπτα αργότερα, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με υπέροχο τελείωμα του Νάρεϊ μετά από μπαλιά Βιεϊρίνια, με τον βοηθό να σηκώνει τη σημαία του για οφσάιντ. Εντέλει, το VAR απεφάνθη ότι ο Γερμανός δεν ήταν εκτεθειμένος, έτσι το γκολ μέτρησε!

Οι Κρητικοί χρειάστηκαν λίγα λεπτά για να συνέλθουν και όταν τα κατάφεραν απείλησαν, με τον Λάρσον να μπαίνει στην περιοχή από τα δεξιά και να επιχειρεί μία δυνατή σέντρα-σουτ, που πέρασε άουτ.

Στο 31ο λεπτό, η συνεργασία Νάρεϊ-Ντάντας-Ολιβέιρα κατέληξε σε συρτό σουτ του Αουγκούστο μέσα από την περιοχή, με τον Στέφενς να αποκρούει με τα πόδια.

Οι Κρητικοί απείλησαν ξανά με τον Ντιουσέ, που σούταρε ψηλά άουτ μετά από στρώσιμο-κεφαλιά του Μπαλογιάννη στο 36’, με τον «Δικέφαλο του Βορρά» να απαντά δευτερόλεπτα αργότερα με άστοχη κεφαλιά του Ολιβέιρα εξ επαφής.

Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν πολύ δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο, με την κεφαλιά του Κουλιεράκη στο 48’ να είναι άστοχη. Το ματς ήταν πολύ δυνατό αλλά οι καλές στιγμές απουσίαζαν, με τον Ζίβκοβιτς να έχει σουτ που βγήκε κόρνερ μετά από κόντρα στο 75'.

Ο Τόμας είδε τον Στέφενς να αποκρούει το σουτ του στο 83', ενώ δύο λεπτά αργότερα δεν κατάφερε να σκοράρει από κοντά.
Κάπως έτσι φτάσαμε στις καθυστερήσεις, έντεκα λεπτά συγκεκριμένα, λόγω μεγάλης διακοπής ελέω καπνογόνων στο 60'.
Στο 90+8', ο Ντίκο έχασε τεράστια ευκαιρία όταν απέτυχε να νικήσει τον Κοτάρσκι από πολύ κοντά, ωστόσο στην τελευταία φάση του αγώνα, τέσσερα λεπτά αργότερα, ήρθε η λύτρωση για τον ΟΦΗ.

Ο Θοράρινσον εκτέλεσε το κόρνερ από αριστερά, ο Διαμαντής έπιασε τη δυνατή κεφαλιά και, παρότι ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ βρήκε την μπάλα, απέτυχε να την απομακρύνει, με το 1-1 να είναι γεγονός!

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

ΟΦΗ (Ν. Νιόπλιας): Στέφενς, Λάρσoν, Διαμαντής, Βούρος, Πασαλίδης (62’ Ντουρμισάι), Μπαλογιάννης (80’ Θοράρινσον), Μεγιάδο, Περέα (84’ Στάικος), Ντίκο, Ντουσέ, Γκερέρο (84’ Μπιφουμά).

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Βιεϊρίνια (25’ Τσαούσης), Κούρτιτς (80’ Σβαμπ), Ντάντας, Νάρεϊ, Αουγκούστο (72’ Ελ Καντουρί), Α. Ζίβκοβιτς, Ολιβέιρα (72’ Τόμας).