Με την… τρίτη ο Γκρέι καθάρισε για τον Άρη!

Ο Γκρέι χάρισε τη νίκη και την ηρεμία στον Άρη που επικράτησε με 1-0 του Παναιτωλικού

Την επιστροφή στις νίκες και τις καλές εμφανίσεις πέτυχε ο Άρης, επικρατώντας πιο εύκολα από ό,τι δέιχνει το τελικό 1-0 του Παναιτωλικού στο «Κλ. Βικελίδης», για τη 15η αγωνιστική της Super League 1.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Αντρέ Γκρέι στο 52ο λεπτό με ωραία - όσο και δύσκολη - κεφαλιά, μετά από ασίστ του Μαντσίνι, και ενώ νωρίτερα ο Άγγλος επιθετικός είδε δις το VAR να του ακυρώνει γκολ στο πρώτο ημίχρονο (21', 31')!

Κάπως έτσι, οι Θεσσαλονικείς κλείνουν με χαμόγελα το 2022, πιάνοντας στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα τον Βόλο με 25 πόντους. Από την άλλη, η ομάδα του Αγρινίου, που υπέστει την τρίτη ήττα της στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια, παρέμεινε στην 8η θέση με 16 βαθμούς και στο -9 από την πρώτη εξάδα.

Αρκετά δυναμικό ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης για τον Άρη, ο οποίος από το πρώτο κιόλας λεπτό πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων, προσπαθώντας να επιβάλει τον ρυθμό του και να κυκλοφορήσει την μπάλα. Από την άλλη, ο Παναιτωλικός που αδυνατούσε να κρατήσει την μπάλα στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου, γύρισε στο δικό του 1/3 του γηπέδου, προσπαθώντας να κλείσει χώρους και δυσκολέψει την κυκλοφορία των γηπεδούχων.

Η πρώτη τελική προσπάθεια του αγώνα ωστόσο άνηκε στους φιλοξενούμενους, με το πλασέ του Καρέλη να περνάει πάνω από την εστία του Κουέστα στο 8ο λεπτό. Αυτή ήταν και η μοναδική τελική του Παναιτωλικού στο πρώτο μέρος.

Ένα λεπτό αργότερα, οι γηπεδούχοι «απάντησαν» στις ευκαιρίες, με το σουτ του Μαντσίνι από την «καρδιά» της περιοχής να φεύγει ψηλά άουτ. Στο 12’, ο Άρης «άγγιξε» το γκολ, όταν μετά από υπέροχη ανάπτυξη και σέντρα του Οντουμπάτζο από τα δεξιά, ο Ματέο Γκαρσία δεν μπόρεσε να πιάσει

«γεμάτα» την μπάλα από το σημείο του πέναλτι, με αποτέλεσμα το πλασέ του να φύγει πάνω από τα δοκάρια.

Όσο περνούσε η ώρα, οι Θεσσαλονικείς ανέβαζαν «στροφές», πιέζοντας ψηλά και οδηγώντας τους παίκτες του Γιάννη Αναστασίου σε εύκολα και αβίαστα λάθη στον χώρο της μεσαίας γραμμής. Στο 20’, τα σουτ των Μαντσίνι και Πάλμα κόντραραν σε σώματα αμυντικών σε φάση διαρκείας στα καρέ του Ανέστη.

Στο επόμενο δεκάλεπτο, οι «κιτρινόμαυροι» βρήκαν δύο φορές τον δρόμο προς τα δίχτυα, ωστόσο και στις δύο περιπτώσεις τα γκολ ακυρώθηκαν ορθώς για οφσάιντ. Αρχικά, στο 21’ χρειάστηκε η παρέμβαση του VAR στην τελική του Γκρέι , ο οποίος έφυγε στην πλάτη της άμυνας μετά από ωραία κάθετη μπαλιά του Μαντσίνι. Στο 31’, σε μια παρόμοια φάση με την προηγούμενη, ο 31χρονος φορ των γηπεδούχων έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από αντικανονική θέση, με το μηδέν να παραμένει.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, ο Πάλμα – ο πιο δραστήριος παίκτης του Άρη στο πρώτο μέρος – έιχε τρεις καλές στιγμές να ανοίξει το σκορ. Χαρακτηριστικότερη όλων, το απευθείας φάουλ που δοκίμασε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, το οποίο έδιωξε με υπερένταση στην πάνω δεξιά του γωνία ο Ανέστης.

Όπως τελείωσε το πρώτο ημίχρονο, έτσι ακριβώς μπήκε και στο δεύτερο μέρος ο Άρης. Με υψηλή ένταση και πίεση σε όλο το γήπεδο, οι γηπεδούχοι απείλησαν πολύ νωρίς, καθώς μετά από φάση διαρκείας στα αντίπαλα καρέ, ο Οντουμπάτζο βρέθηκε στη μεγάλη περιοχή, όμως το σουτ του υπό πίεση μπλόκαρε εύκολα ο κίπερ των φιλοξενούμενων στο 48'.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Άρης πήρε αυτό που δικαιούτο στο παιχνίδι, απολαμβάνοντας τους «καρπούς» της πολύ καλής εικόνας του μέχρι εκείνο το σημείο. Συγκεκριμένα, στο 51', ο Μαντσίνι έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, με τον Γκρέι να πετάγεται πίσω από την πλάτη της άμυνας στο δεύτερο δοκάρι, και με πολύ δύσκολη κεφαλιά από πλάγια θέση άνοιξε το σκορ για τον Άρη!

Εξέλιξη που φαίνεται πως «αφύπνησε» την ομάδα του Αγρινίου, με τον Γιάννη Αναστασίου να δίνει αμέσως την εντολή στους παίκτες του να ανεβάσουν τις γραμμές. Οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να ισορροπήσουν κάπως το ματς, φτάνοντας μάλιστα πολύ κοντά στην ισοφάριση στο 67ο λεπτό, καθώς μετά από κόρνερ, η μπάλα πέρασε από όλους, έφτασε στον Μλάντεν που δοκίμασε το σουτ μέσα από την μικρή περιοχή, με την μπάλα να βρίσκει στον Φαμπιάνο.

Στη συνέχεια, ο Άρης είχε δύο μεγάλες στιγμές για να «κλειδώσει» το ματς, αρχικά με το πλασέ του Γκρέι από δύσκολη γωνία στο 68' να απομακρύνει πάνω στην γραμμή ο Φλόρες, και εν συνεχεία με την εξαιρετική ενέργεια του Γκρέι από τα δεξιά και την πάσα «πάρε-βάλε» στον Μανού Γκαρθία, το σουτ του οποίου έδιωξε σωτήρια ο Λιάβας στο 78'.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Παναιτωλικός είχε μεγάλη ευκαιρία - ήταν και η τελευταία του στο ματς - για το 1-1, με τον Ζοάο Πέδρο να αστοχεί από πλεονεκτική θέση σε μια ομολογουμένως δύσκολη προβολή. Στο 82', ο Γκρέι σπατάλησε μοναδική εμπειρία για το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο παιχνίδι, αστοχώντας από το σημείο του πέναλτι και ενώ ο Ανέστης ήταν εξουδετερωμένος.

Πηγή: sportfm.gr