Έφερε… τούμπα Ιωνικό και κλίμα ο Άρης!

Ο Άρης είδε τον Ιωνικό να τον σοκάρει και τους οπαδούς του να τον γιουχάρουν, ωστόσο έβγαλε αντίδραση και τιμώρησε τις αδράνειες στην αντίπαλη άμυνα για να επιστρέψει στα τρίποντα με ανατροπή (2-1).

Νίκησε τον Ιωνικό, κέρδισε χρόνο ο Άρης! Οι Θεσσαλονικείς είδαν τους «κυανόλευκους» να τους σοκάρει και τον κόσμο τους να γιουχάρει, ωστόσο έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο μέρος και τιμώρησε τις αδράνειες στην αντίπαλη άμυνα για να επιστρέψει στα τρίποντα μετά από δύο σερί ήττες.

Έχασε τεράστιες φάσεις στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους για να «κλειδώσει» τη νίκη η ομάδα του Δημήτρη Σπανού που άξιζε κάτι παραπάνω από το ματς, αλλά δεν κατάφερε να πάρει ούτε τον βαθμό.

Στους 13 βαθμούς πλέον ο Άρης που παίζει με τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο το ερχόμενο σαββατοκύριακο, στους 2 και στην τελευταία θέση έμεινε ο Ιωνικός που υποδέχεται σε ματς «τελικό» τον ΠΑΣ Γιάννινα στη Νεάπολη.

Στο μυαλό του κόουτς

Με 4-2-3-1 κατέβασε τον Άρη ο Άλαν Πάρντιου. Ο Κουέστα στην εστία και οι Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Ενκουλού, Μαζικού στην άμυνα. Νταμπό, Ετέμπο στα χαφ, με τους Καμάτσο, Πάλμα, Μαντσίνι στη μεσοεπιθετική τριάδα. Ο Ζερβινιό ήταν στην κορυφή της επίθεσης.
Με 4-3-3 παρέταξε τον Ιωνικό ο Δημήτρης Σπανός. Χουτεσιώτης στο τέρμα και στην τετράδα της άμυνας οι Μύγας, Ρομαό, Αντούνες, Σάκιτς. Ο Κάνιας με τον Φαντιγκά και τον Άοσμαν στα χαφ, με τους Ελευθεριάδης, Λοβέρα στα εξτρέμ και τον Μάντζη στην κορυφή της επίθεσης.

Ο Ιωνικός έδωσε την μπάλα στον αντίπαλο στο ξεκίνημα, αλλά είχε κλείσει τους χώρους και προσπαθούσε να χτυπήσει στην κόντρα επίθεση. Το ματς ήταν κλειστό, αλλά άρχισε μετά το τέταρτο να ανοίγει και ο Ιωνικός έφτιαξε την πρώτη πολύ μεγάλη φάση στο 19’ αλλά κανείς εκ των Μάντζη, Λοβέρα δεν κατάφεραν να κάνουν τελική μέσα από την περιοχή και με την άμυνα του Άρη να αδρανεί. Στα… καπάκια, οι γηπεδούχοι είχαν την μεγαλύτερη φάση τους στο πρώτο μέρος αλλά το συρτό σουτ του Πάλμα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι της εστίας του Χουτεσιώτη.

Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι «φώναξαν» δύο φορές αλλά το VAR δεν συμφώνησε! Πρώτα για χέρι του Μύγα (25’) και στη συνέχεια σε γκολ του Καμάτσο (30’) που ήταν σε θέση οφσάιντ. Μετά το μισάωρο ο ρυθμός χάλασε, αφού υπήρχαν πολλές διακοπές. Ο Άρης έδειχνε να αγχώνεται και αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι. Ήταν το 43ο λεπτό όταν κέρδισαν κόρνερ και έβγαλαν μια τρομερή κομπίνα, με τον Λοβέρα να εκτελεί, τον Κουέστα να το βγάζει αλλά ο Μάντζης πήρε το ριμπάουντ για το 1-0 του ημιχρόνου!

Ο Δημήτρης Σπανός έριξε στο ματς τον Σεμπά και έβγαλε τον Λοβέρα στο ημίχρονο, με τον Ιωνικό να συνεχίζει με… κεκτημένη ταχύτητα και να αγγίζει το δεύτερο γκολ. Δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα ο Μάντζης άδειασε τον Ενκουλού αλλά το τελείωμά του ήταν αδύναμο και ο Κούεστα μπλόκαρε. Δύο λεπτά αργότερα δε, ο Ελευθεριάδης με υπέροχο τακουνάκι έβγαλε φάτσα τον Άοσμαν απέναντι στον Κουέστα αλλά το πλασέ του Σύριου κατέληξε στο κέντρο της εστίας! Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 52’, έγινε η αλλαγή που άλλαξε όλο το ματς αφού ο Κάνιας δεν κατάφερε λόγω τραυματισμού να συνεχίσει, ο Τσίμπσαχ πήρε τη θέση του και ο άξονας του Ιωνικού… κόπηκε στα δύο!

Ο Άρης φώναξε για πέναλτι αλλά ο Παπαπέτρου συνέχισε το ματς, με τον Πάρντιου να κάνει κινήσεις από τον πάγκο και πιο επιθετική την ομάδα του. Στο 61’, βέβαια, οι γηπεδούχοι είδαν εκ νέου τον Ιωνικού να προσπαθεί να χτυπήσει στην κόντρα αλλά το σουτ του Μύγα πέρασε άουτ, με τον Άρης να βρίσκει την ισοφάριση ένα λεπτό αργότερα. Ο Οντουμπάτζο έδωσε στον Μαζικού, αυτός έκανε το παράλληλο γύρισμα και ο Ζερβινιό σε κενή εστία ισοφάρισε σε 1-1, σε μια φάση που ο Ιωνικός φώναξε για φάουλ στον Φαντιγκά στο ξεκίνημά της! Οι γηπεδούχοι πήραν μέτρα στο γήπεδο, εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός πως ο Σάκιτς είχε βγει εκτός αγωνιστικού χώρου, με την μπάλα να μην έχει βγει εκτός των τεσσάρων γραμμών, ο Σπανός δεν μπορούσε να βάλει παίκτη και οι φιλοξενούμενοι το… πλήρωσαν.

Σε φάση καρμπόν με το πρώτο τέρμα, με τον Μαζικού να κάνει σουτ που του βγήκε… ασίστ, με τον Γκρέι να κάνει το tip-in σχεδόν πάνω από τη γραμμή για την ανατροπή (2-1). Ο Άρης έκανε γκολ τις δύο από τις τέσσερις τελικές στην εστία και παρότι στο φινάλε πιέστηκε, κατάφερε να κρατήσει το αποτέλεσμα και να πανηγυρίσει.

MVP: Αν δεν έβγαινε ο Κάνιας, πιθανότατα η ανατροπή δεν θα γινόταν. Με το αν δεν κάνουμε δουλειά, οπότε ο Μαζικού θα πάρει αυτόν τον τίτλο αφού είναι μέσα και στα δύο γκολ, έχοντας ουσιαστικά ασίστ και στα δύο!

Η σφυρίχτρα: Ο Παπαπέτρου άφησε το ματς να παιχτεί, ενώ προκάλεσε αρκετές φορές τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων. Ωστόσο, φαίνεται να έχει δίκιο σε όλες τις αποφάσεις του. Ίσως στον πειθαρχικό έλεγχο να το έχασε λίγο…

ΑΡΗΣ (Άλαν Πάρντιου): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Ενκουλού, Μαζικού, Ετέμπο, Νταμπό (56’ Ματέο Γκαρσία), Μαντσίνι (41’ Μάνου Γκαρθία), Καμάτσο, Πάλμα (67’ Γκρέι), Ζερβίνιο (67’ Ιτούρμπε).

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Σάκιτς (77’ Μίλο), Αντούνες, Ρομαό, Μύγας, Κάνιας (51’ Τσίμπσαχ, 78’ Μασάς), Φατιγκά, Λοβέρα (46’ Σεμπά), Άοσμαν (77’ Μεντόσα), Ελευθεριάδης, Μάντζης.