Διπρόσωπος Άρης, έδωσε... δικαιώματα στη Λαμία!

Όλα ανοιχτά για την πρόκριση στα ημιτελικά

Ο Άρης δεν το... έβαλε στο εξαιρετικό του πρώτο μέρος, βλέποντας τη Λαμία να ισορροπεί στο δεύτερο και να παίρνει αποτέλεσμα (0-0) στο «Βικελίδης». Όλα ανοιχτά για την πρόκριση στα ημιτελικά.

Στο... μυαλό των κόουτς:

Ο Άκης Μάντζιος παρέταξε τον Άρη με σύστημα 4-2-3-1 και τον Κουέστα στην εστία. Στην άμυνα, από δεξιά προς τα αριστερά, άρχισαν οι Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς και Λούμορ. Δίδυμο στα χαφ ήταν οι Τζέγγο και Σάσα, με τους Μανσίνι, Μπερτόγλιο και Γκάμα να κινούνται πίσω από τον Μάνο, ο οποίος επιλέχθηκε για την κορυφή της επίθεσης.

Ίδιο σύστημα και από τον Μιχάλη Γρηγορίου για τη Λαμία. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Σαράνοφ. Ως δεξί μπακ άρχισε ο Προβυδάκης, στο άλλο άκρο ήταν ο Σαραμαντάς, με τους Γκόλεμιτς και Τζανετόπουλο να συνθέτουν το δίδυμο στα στόπερ. Το αντίστοιχο στα χαφ αποτελούσαν οι Μπεχαράνο και Νούνιες, με τους Καραμάνο, Τάιρον και Ρόμανιτς να κινούνται πίσω από τον μοναδικό προωθημένο, Αραμπούλι.

Το ματς:

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο παιχνίδι αποφασισμένοι να βρουν το γρήγορο γκολ. Με πίεση ψηλά (σημαντική η συνεισφορά του Μανσίνι), γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας και εκμετάλλευση των κενών στα μεσοδιαστήματα της Λαμίας, έφταναν με αξιώσεις έξω από τα καρέ των αντιπάλων τους.

Ταυτόχρονα, ήταν πολύ καλά οργανωμένοι στα μετόπισθεν, μην επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να κρατήσουν πολλή μπάλα, πόσω μάλλον να βρουν διαδρόμους. Σημαντική παράμετρος αυτών και η «απενεργοποίηση» των Ρόμανιτς και Τάιρον.

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος με έντεκα τελικές, οι πέντε εξ αυτών στην εστία. Την ίδια στιγμή, οι αντίπαλοί τους δεν είχαν... κουλούρια και στις δύο κατηγορίες! Καλύτερες στιγμές για τον Άρη -ο οποίος απειλούσε αρκετά με σουτ εκτός περιοχής- εκείνες του 11' (κεφαλιά του Μπερτόγλιο, ύστερα από γλυκιά σέντρα του Γκάμα), του 34' (φαλτσαριστό σουτ του Μάνου), του 40' (φάουλ του Γκάμα από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής) και του 45' (σουτ του Γκάμα από τα όρια της περιοχής). Σημαντικές οι παρεμβάσεις του Σαράνοφ στις περισσότερες εξ αυτών.

Η πρώτη καλή στιγμή για τον Άρη στο δεύτερο μέρος σημειώθηκε στο 50', με τους Μάνο και Σούντγκρεν να συνδυάζονται εξαιρετικά (τρομερό τακουνάκι του Έλληνα επιθετικού), τον δεύτερο να βγαίνει σε θέση τετ-α-τετ και τον Σαράνοφ να διώχνει σε κόρνερ. Πολλές οι εν λόγω στατικές φάσεις για τους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι δεν τις εκμεταλλεύονταν.

Ακριβώς στη επόμενη φάση στο 51', η Λαμία έβγαλε επίθεση από το... πουθενά, με τον Κουέστα να βγαίνει πολύ ψηλά για να κόψει. Εάν και τα κατάφερε, αποκόμισε τραυματισμό, ο οποίος -εάν και έμεινε για λίγα λεπτά στον αγώνα- δεν του επέτρεψε να συνεχίσει. Στο 60' μπήκε στη θέση του ο Ντένις (ταυτόχρονα πέρασαν και οι Εντιαγέ και Γκαρσία αντί των Τζέγγο και Γκάμα, αντίστοιχα).

Απίστευτο κι όμως αληθινό, ο Βραζιλιάνος πορτιέρε τραυματίστηκε κι εκείνος, ύστερα από λίγα λεπτά! Εντέλει, εκείνος κατάφερε να συνεχίσει, ύστερα από την ιατρική βοήθεια που του παρασχέθηκε.

Λίγο οι πολλές διακοπές, λίγο η ανασταλτική βελτίωση της Λαμίας, η εικόνα του Άρη στο δεύτερο ημίχρονο δεν θύμιζε σε καμία περίπτωση εκείνη του πρώτου, με τους «κίτρινους» να δυσκολεύονται να απειλήσουν. Στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σαράνοφ έβαλε ακόμα ένα σπουδαίο στοπ σε σουτ του Λόπεθ, με την ομάδα της Φθιώτιδας να παίρνει σημαντικό αποτέλεσμα στο «Βικελίδης».

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα (60' Ντένις) - Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Λούμορ - Τζέγγο (60' Εντιαγέ), Σάσα - Μανσίνι, Μπερτόγλιο (74' Ιτούρμπε), Γκάμα (60' Γκαρσία) - Μάνος (74' Λόπεθ).

Στον πάγκο για τους γηπεδούχους έμειναν: Μαρμαρίδης, Ασλανίδης, Ματίγια, Σάκιτς.

Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Σαράνοφ - Προβυδάκης, Γκόλεμιτς, Τζανετόπουλος, Σαραμαντάς - Μπεχαράνο, Νούνιες (90'+4' Αντέτζο) - Καραμάνος (71' Μπαγκουρά), Τάιρον (64' Τζανδάρης), Ρόμανιτς - Αραμπούλι.

Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους έμειναν: Τρόπουλος, Νικολόπουλος, Τσούκαλος, Μαρτίνες, Βύντρα, Σκόνδρας.