Τριπλό… ηλεκτροσόκ στην ΑΕΚ από τον λεβέντη ΟΦΗ!

Φοβερό κάζο

Φοβερό κάζο -βάσει του πώς εξελίχθηκε το παιχνίδι- υπέστη η ΑΕΚ στο Ηράκλειο! Ένα παιχνίδι που μέχρι το 78’ εξελισσόταν σε επίδειξη δύναμης έγινε εφιάλτης για την «Ένωση», η οποία υποχρεώθηκε σε ισοπαλία… σαν ήττα από τον ΟΦΗ (3-3).

Παρόλο που αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο από το 36’ λόγω αποβολής του Λιβάι Γκαρσία (για την οποία διαμαρτυρήθηκαν έντονα), οι «κιτρινόμαυροι» βάδιζαν προς ένα επιβλητικό διπλό με γκολ των Αραούχο (15’), Τσούμπερ (41’) και Ανσαριφάρντ (65’).

Ωστόσο η επική αντεπίθεση που εξαπέλυσαν οι ψυχωμένοι Κρητικοί στο τέλος πανικόβαλε την ομάδα του Μιλόγεβιτς και με γκολ των Νέιρα (78’, 84’) και Βούρου (90’+2’) τους χάρισε έναν ανέλπιστο, όσο και μάγκικο, βαθμό.
Στο μυαλό του κόουτς

Την πρώτη απόπειρα να χωρέσει όλα του τα μεγάλα όπλα στο αρχικό σχήμα έκανε ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς. Όπως αναμενόταν, ο Σέρβος ξεκίνησε βασικούς αυτή τη φορά τους Τσούμπερ και Γκαρσία (όπως και τον Σιμάνσκι). Με διάταξη λοιπόν 4-1-4-1 (που μπορούσε να μετατραπεί και σε 4-2-3-1), η ΑΕΚ παρατάχθηκε με τον Ελβετό σε ρόλο εσωτερικού μέσου και τον Άμραμπατ να πλαισιώνει μαζί με τον άσο από το Τρίνινταντ τον προωθημένο Αραούχο.

Τρένο είναι πρακτικώς αδύνατο να πάει σε νησί, αλλά ακριβώς έτσι μπήκε η ΑΕΚ στο ματς. Αποφασισμένη να δείξει από το πρώτο λεπτό ποιος θα ήταν το αφεντικό, η «Ένωση» στρίμωξε για τα καλά τον ΟΦΗ. Τόσο πολύ που στο 2’ είχε χάσει ήδη μεγάλη ευκαιρία (με ελάχιστα άστοχη προσπάθεια του Γκαρσία να «κρεμάσει» τον Επασί). Λίγο μετά είχε χάσει κι άλλη ευκαιρία με κεφαλιά του Τζαβέλλα. Και στο 15’ έμοιαζε ήδη φυσιολογική εξέλιξη να προηγηθεί, χάρη σε ένα… Αραουχίστικο γκολ του Αραούχο, που ξεμπλόκαρε και δικαίωσε μ’ ένα γνώριμα «χειρουργικό» σουτ την κυριαρχία της.

Αν και συνέχισε όμως να ελέγχει το ματς (απειλώντας με σουτ του Μισελέν και προβολή που στο τσακ δεν έβαλε ο Τζαβέλλας) πήγε να μπλέξει. Ενώ λοιπόν οι Κρητικοί προσπαθούσαν, αλλά δεν απειλούσαν, τα νεύρα που δημιούργησε στον Γκαρσία το παρατεταμένο μαρκάρισμα… ελληνορωμαϊκής του Λάμπρου πήγαν να (της) κάνουν τη ζημιά. Γιατί το σπρώξιμο στον Νέιρα έφερε την αποβολή του και εκτός από το αριθμητικό μειονέκτημα θα μπορούσε να φέρει και την ισοφάριση, αν η φοβερή λόμπα του Λάμπρου αμέσως μετά δεν ξύριζε το δοκάρι.

Αφού απέφυγε λοιπόν ένα γκολ από το πουθενά, η ΑΕΚ ξανάρθε στα ίσια της. Διότι δεν πανικοβλήθηκε. Με κομβικό γρανάζι τον Τσούμπερ (που ξεχώριζε ξανά σαν τη μύγα μες στο γάλα) συνέχισε να παίζει το παιχνίδι της. Και χάρη σε μια ακόμα επίδειξη ποδοσφαιρικής κλάσης από τον Ελβετό (που έκανε ασίστ την πάσα του Σιμάνσκι) έβαλε γερά θεμέλια νίκης. Θα έπεφτε μάλιστα και το… μπετόν, αν ο Τζαβέλλας δεν κατάφερνε ν’ αστοχήσει προ κενής εστίας λίγο πριν το ημίχρονο.

Ούτε αυτό όμως έμελε ν’ αποδειχθεί πρόβλημα για την «Ένωση». Έστω κι αν πιέστηκε αρκετά μετά την επιστροφή από την ανάπαυλα. Ο ΟΦΗ λοιπόν μπήκε φουριόζος και έψαξε λυσσασμένα το γκολ που θα τον ξανάβαζε στο παιχνίδι. Το γυρόφερε με βολέ του Νέιρα, κεφαλιά του Διαμαντή και σουτ του Ντουρμισάι. Και το άγγιξε με πλασέ του τελευταίου που έβγαλε σωτήρια ο Βράνιες. Κάπου εκεί όμως ο Μιλόγεβιτς κατάλαβε ότι έπρεπε να παρέμβει στο ματς. Ούτε ο ίδιος δεν πίστευε ωστόσο πόσο γρήγορα θα έπιαναν τόπο οι αλλαγές του.

Διότι δεν πέρασαν ούτε πέντε λεπτά αφότου έριξε Σάκχοφ-Ανσαριφάρντ στις θέσεις των Άμραμπατ-Αραούχο κι εκείνοι… ξεχείλωσαν μόνοι τους το σκορ: Με κλέψιμο του πρώτου και άψογο τελείωμα του Ιρανού που φάνηκε ότι τελείωναν το ματς. Αμ δε… Ο ΟΦΗ δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα. Και αρκούσε η μείωσε του σκορ με κεφαλιά-ψαράκι του Νέιρα για ν’ ανάψει στους παίκτες του η σπίθα της ανατροπής. Όταν, δε, ο ίδιος ο Αργεντινός εκμεταλλεύτηκε λάθος στην άμυνα της ΑΕΚ και ξαναβρήκε δίχτυα με κοντινό σουτ, η σπίθα έγινε φωτιά.

Στα τελευταία λεπτά λοιπόν η κιτρινόμαυρη περιοχή πολιορκήθηκε. Με την ώθηση του κόσμου τους (και τη συνδρομή του Μιλόγεβιτς που έβγαλε τον Σιμάνσκι για να βάλει τον Σβάρνα), οι παίκτες του ΟΦΗ εγκαταστάθηκαν σε αυτή. Αρκούσε λοιπόν μια φοβερή αναμπουμπούλα στις καθυστερήσεις κι ένα κοντινό πλασέ του Βούρου για να πετύχουν οι γηπεδούχοι ένα ιστορικό come back και να χάσει η ΑΕΚ δυο βαθμούς που λανθασμένα πίστεψε ότι είχε στο τσεπάκι.