«Τεσσάρα» της Σενεγάλης στη Βραζιλία

Έχασε και από την Κολομβία η Γερμανία

Μια ιστορική νίκη (έστω και σε φιλικό) με 4-2 κόντρα στην Βραζιλία πανηγύρισε η εθνική ομάδα της Σενεγάλης!

Σε μια χορταστική αναμέτρηση που διεξήχθη στο «Ζοσέ Αλβαλάδε» της Λισαβόνας, η «σελεσάο« πήρε το προβάδισμα στο 11' με γκολ του Πακετά, αλλά οι Αφρικανοί να απαντούν, ισοφαρίζοντας με τον Ντιαλό στο 22'.

Η Βραζιλία έχασε ευκαιρίες, αλλά η Σενεγάλη ήταν εκείνη που πήρε το προβάδισμα με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (52'), όταν ο Μαρκίνιος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, ενώ μόλις τρία λεπτά αργότερα (55'), ο Μανέ έκανε το 3-1! Ο Μαρκίνιος πήρε το αίμα του πίσω στο 58', σκοράροντας μειώνοντας σε 3-2 για την ομάδα του Μενέζες, ενώ ο Μανέ σκόραρε το δεύτερο γκολ του στην αναμέτρηση με πέναλτι στις καθυστερήσεις, για το τελικό 4-2!

Φιλική ήττα γνώρισε και η Γερμανία, χάνοντας με 2-0 από την Κολομβία μέσα στο Γκελζενκίρχεν!

Έτσι, η ομάδα του Χάνσι Φλικ έμεινε για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς να έχει πανηγυρίσει νίκη, αφού είχε προηγηθεί και η εκτός έδρας ήττα από την Πολωνία πριν από μερικά εικοσιτετράωρα. Ο επιθετικός της Λίβερπουλ, Λουίς Ντίας, άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στο 54', πριν ο Κουαρδάδο διαμορφώσει το τελικό 0-2 στο 82', με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Διοργανώσεις: Τελευταία Ενημέρωση