Την χάλασε στη Βοσνία και έβαλε φωτιά στον 3ο όμιλο το Μαυροβούνιο

Το Μαυροβούνιο φρέναρε τη Βοσνία

«Μπουλότο» στον 3ο όμιλο της League B του Nations League! Το Μαυροβούνιο φρέναρε τη Βοσνία (1-1), η Ρουμανία επικράτησε 1-0 της Φινλανδίας και πλέον γίνεται… χαμός με την κορυφή να απέχει δύο βαθμούς από την τελευταία θέση!

Στην Ποντγκόριτσα, το πρώτο μέρος ήταν αρκετά ισορροπημένο, χωρίς πολλές φάσεις, με την μεγαλύτερη να ανήκει στους γηπεδούχους αλλά η προσπάθεια του Γιόβοβιτς στο 41ο λεπτό δεν κατέληξε στην εστία. Στο δεύτερο μέρος, η Βοσνία μπήκε καλύτερα, πήρε τα ηνία και βρήκε το προβάδισμα στο 62’ με τον Μέναλο, ο οποίος πήρε την ασίστ από τον Πρέβλιακ για το 1-0. Οι δύο ποδοσφαιριστές, μάλιστα, είχαν μπει αλλαγή στο ημίχρονο και συνδυάστηκαν για να πάρει η χώρα τους κεφάλι στο σκορ. Παρόλα αυτά, το Μαυροβούνιο κατάφερε χάρη στο γκολ του Μάρουσιτς στο 82’ να μείνει όρθιο και να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας.

Στο Βουκουρέστι την ίδια ώρα, η Ρουμανία επικράτησε 1-0 της Φινλανδίας και έκανε… σεφτέ. Ο Πούσκας στο 16’ έχασε την ευκαιρία να βάλει μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους όταν αστόχησε σε πέναλτι, αλλά στο 30ο λεπτό ο ίδιος παίκτης μοίρασε έτοιμο γκολ στον Μπάνκου για το προβάδισμα των Ρουμάνων. Το γκολ έδωσε τρελό ρυθμό στο παιχνίδι, η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω αλλά άλλο τέρμα δεν σημειώθηκε και η ομάδα του Έντι Ιορντανέσκου πήρε την πρώτη της νίκη στο Nations League.