«Τα χρειάστηκε» αλλά… προβιβάστηκε η Λετονία!

Με το 11ο γκολ του Γκουτκόβσκις στο Nations League, η Λετονία ήρθε 1-1 με την Ανδόρα και τερμάτισε πρώτη

Έστω κι αν δυσκολεύθηκε, εντούτοις η Λετονία έκανε το… καθήκον της απέναντι στην Ανδόρα, αφού πήρε την εκτός έδρας ισοπαλία με 1-1 και «σφράγισε» την πρωτιά στον 1ο όμιλο της Δ’ κατηγορίας του φετινού Nations League…

Το «χρυσό» τέρμα των φιλοξενούμενων ήρθες με το… καλημέρα στην επανάληψη. Όταν από απίστευτο λάθος της άμυνας των γηπεδούχων, ο Γκουτκόβσκις έστειλε την μπάλα στα δίχτυα σε κενή εστία από ασίστ του Κρόλις.

Παράλληλα, έγινε ο πρώτος σκόρερ στην συγκεκριμένη κατηγορία της διοργάνωσης, με τον επιθετικό της Ράκοβ να φτάνει τα 11 τέρματα και να χαρίζει στην χώρα του το εισιτήριο για την τρίτη κατηγορία της UEFA!

Αφού ένα ακόμα τραγικό λάθος, αυτή την φορά από τον τερματοφύλακα της Λετονίας ναι μεν επέτρεψε στον Ρόσας να ισοφαρίσει για λογαριασμό της Ανδόρας, αλλά… μέχρι εκεί.

Στο έτερο σημερινό παιχνίδι, η Μολδαβία άργησε να ξυπνήσει κόντρα στο Λίχτενσταϊν, με την τελική της επικράτηση με 2-0 να της κοστίζει και την κατάκτηση της πρώτης θέσης του γκρουπ. Καθώς έπρεπε να κερδίσει αυτή και παράλληλα να χάσει η Λετονία...

Για την ιστορία, τα δύο τέρματα των νικητών ήρθαν αμφότερα στις καθυστερήσεις του αγώνα, από τον ίδιο σκόρερ τον Στίνα, αλλά να μην είναι αρκετά.