Πέρασε αλώβητη από το Μόναχο με Κέιν η Αγγλία (vid)

Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι για τη League A του Nations League, Γερμανία και Αγγλία έμειναν στο 1-1 στο Μόναχο.

Τα «πάντσερ» πήραν το προβάδισμα με τον Χόφμαν, όμως ένα εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Κέιν στο 88’ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα – σε μία φάση πάντως που σηκώνει κουβέντα.

Οι δύο ομάδες παραμένουν χωρίς νίκη στον 1ο όμιλο, με τη «μάνσαφτ» να έχει δύο βαθμούς και τα «τρία λιοντάρια» έναν.

Προτού συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό αγώνα, οι γηπεδούχοι απείλησαν με σουτ του Χάβερτς, που εξουδετέρωσε χωρίς δυσκολία ο Πίκφορντ. Η απάντηση από μεριάς Άγγλων ήρθε στο 7’, με προσπάθεια του Κέιν που επίσης δεν άγχωσε ιδιαίτερα τον Νόιερ.

Στο 23’, ο Χόφμαν άνοιξε το σκορ νικώντας σε τετ α τετ τον Άγγλο τερματοφύλακα, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ, με το VAR να επικυρώνει την αρχική απόφαση του ντελ Θέρο Γκράντε.

Δύο κεφαλιές του Χάβερτς στο 28’ και στο 37’ σταμάτησαν η πρώτη στον Τρίπιερ και η δεύτερη στον Πίκφορντ, ο οποίος σταμάτησε και το σουτ του Μουσιάλα στο 45’.

Οι τελευταίες καλές στιγμές του πρώτου μέρους ανήκαν στα «τρία λιοντάρια», με τον Σάκα να σουτάρει από πλάγια θέση αλλά να ηττάται από τον Νόιερ, προτού πιάσει εξαιρετικό μακρινό σουτ που πέρασε άουτ – αμφότερες φάσεις σημειώθηκαν στις καθυστερήσεις.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ για τα «πάντσερ», που είδαν τον Χόφμαν να σκοράρει με δυνατό σουτ του Χόφμαν μέσα από την περιοχή μετά από εξαιρετική κάθετη του Κίμιχ (50’).

Αυτή τη φορά δεν υπήρξε ακύρωση, με την ομάδα του Χάνσι Φλικ να βρίσκει προβάδισμα νωρίς. Μόλις τρία λεπτά αργότερα λίγο έλειψε να έχουμε την ισοφάριση, ωστόσο ο Νόιερ απέκρουσε το δυνατό σουτ του Μάουντ.

Η επόμενη φάση άργησε και ήρθε στο 70’, όταν ήταν η σειρά του Πίκφορντ να αποκρούσει στην κλειστή του γωνία το μονοκόμματο σουτ του Μίλερ.

Μία κεφαλιά του Μαγκουάιρ στο 74’ ανάγκασε σε δύσκολη επέμβαση τον Νόιερ, ενώ δευτερόλεπτα αργότερα ο τερματοφύλακας της Αγγλίας σταμάτησε τον Βέρνερ σε τετ α τετ.

Ο Νόιερ επενέβη εκ νέου στο 76’, όταν έβγαλε με το... σώμα την προσπάθεια του Κέιν από τα δεξιά, με τη φάση που έκρινε τον αγώνα να έρχεται στο 85’. Ο Κέιν βρέθηκε στο χορτάρι μετά από μαρκάρισμα του Σλότερμπεκ, με τον ντελ Θέρο Γκράντε να πηγαίνει στο VAR και να δίνει πέναλτι – αν και δεν είναι τόσο ξεκάθαρο από τα replay ότι υπήρξε επαφή ικανή να ρίξει τον Άγγλο φορ.

Εντέλει, ο “Hurricane” έστησε τη μπάλα στη βούλα και έστειλε στη λάθος γωνία τον Νόιερ, ισοφαρίζοντας σε 1-1.