Κυριάρχησε το Αζερμπαϊτζάν απέναντί στην Λευκορωσία

Για την 4η αγωνιστική του 3ου ομίλου στην League C

Σε περιπέτειες έβαλε την Λευκορωσία το Αζερμπαϊτζάν μετά από την εντός έδρας επικράτηση με 2-0, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του 3ους ομίλου στην League C για το Nations League και πλέον βρίσκεται στην 3η θέση με 4 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται στην τελευταία θέση με 2 βαθμούς.

Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από ένα ημίχρονο, με τους Λευκορώσους να χάνουν αρκετές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας συνολικά οχτώ χαμένες ευκαιρίες, ενώ το Αζερμπαϊτζάν κατάφερε να μπει δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο.

Η πρώτη ευκαιρία για τους γηπεδούχους ήρθε 30 δευτερόλεπτα μετά από τη σέντρα του δευτέρου 45λέπτου, με την προσπάθεια του Χουσείνοβ να σταματάει στο δοκάρι. Το πολυπόθητο γκολ εν τέλει ήρθε στο 76’, με τον Μαχίρ Εμερλί να πατάει την περιοχή των φιλοξενούμενων από τα δεξιά και με ένα εντυπωσιακό σουτ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Από εκείνο το σημείο και ύστερα, οι Λευκορώσοι πίεζαν για να φτάσουν στην ισοφάριση που θα του έβγαζε από τις περιπέτειες τις τελευταίας θέσης του ομίλου, ωστόσο στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ραμίλ Σειντάεβ κατάφερε να κάνει το 2-0 και να βάλει τέλος στις ελπίδες της.

Θυμίζουμε πως νωρίτερα στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, το Καζακστάν κατάφερε να εξασφαλίσει την πρώτη θέση του ομίλου καθώς επικράτησε με 2-1 επί της Σλοβακίας.