Η Σκωτία μετέτρεψε σε... πάρτι το ντέρμπι κορυφής

Επικράτησε άνετα της Ουκρανίας με 3-0

Στην κορυφή του Α' Γκρουπ της Λιγκ Β του Nations League ανέβηκε η Σκωτία! Η ομάδα του Στιβ Κλαρκ τα βρήκε σκούρα απέναντι στην Ουκρανία για ένα ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο... γκάζωσε, βρήκε τρία γκολ στο τελευταίο εικοσάλεπτο του αγώνα και επικράτησε 3-0 σε εξ αναβολής ματς της πρώτης αγωνιστικής.

Στο +2 πλέον από την Ουκρανία η Σκωτία που έχει στα χέρια της την πρωτιά του ομίλου, με δύο αγωνιστικές να απομένουν για το φινάλε των ομίλων. Την επόμενη αγωνιστική οι Σκωτσέζοι υποδέχονται την Ιρλανδία, ενώ οι Ουκρανοί φιλοξενούνται από την Αρμενία.

Στα αμιγώς αγωνιστικά στο «Hampden Park», ισορροπημένο ήταν το πρώτο ημίχρονο με την Σκωτία να έχει πάντως τις δύο καλύτερες στιγμές. Πρώτα στο 20' με τον Κρίστι και δύο λεπτά αργότερα με τον Άρμστρονγκ, αλλά οι γηπεδούχοι δεν εκματελλεύτηκαν καμία από τις δύο. Το ματς είχε παρόμοια εικόνα στο μεγαλύτερο μέρος του με την Ουκρανία να παίζει κλειστά και να ψάχνεται στην κόντρα, χωρίς ιδιαίτερα επιτυχία. Από τη συμπλήρωση μιας ώρας και έπειτα, μάλιστα, οι Σκωτσέζοι ανέβηκαν αισθητά στον αγωνιστικό χώρο και βρήκαν το γκολ που ξεκλείδωσε την αντίπαλη άμυνα.

Ο ΜακΓκιν, λοιπόν, στο 70ο λεπτό έδωσε τη λύση στους γηπεδούχους και έβαλε... φωτιά στις εξέδρες. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Φρέισερ έφτιαξε το 2-0 του Ντάικς, με το ίδιο δίδυμο να χτυπάει ξανά με τον ίδιο τρόπο στο 87' για το... κερασάκι στην τούρτα και το τελικό 3-0.