Γλίτωσε στο 90’ τα χειρότερα η Ισπανία

Περίπατος για Πορτογαλία!

Σώθηκε στο τέλος η Ισπανία, που πήρε ισοπαλία 2-2 στην Τσεχία.

Στο 5ο λεπτό ο Τσουφάλ έβγαλε κάθετα στον Κούχτα που έφυγε όνος από δεξιά, γύρισε στον Πέσεκ και πλάσαρε εξ επαφής για το 1-0. Στο 34ο λεπτό ο Βάτσλικ έσωσε μετά από κεφαλιά του Γκαρσία ενώ στο 45+3’ ο Γκάβι με πανέμορφο πλασέ έγραψε το 1-1.

Στο 54’ ο Κούχτα αστόχησε από κοντά και στο 62’ η Ισπανία είχε δοκάρι με τον Ασένσιο. Ωστόσο στο 66’ ο Τσέρνι έβγαλε κάθετα στον Κούχτα που έφυγε μόνος με τον Σιμόν και του πέρασε την μπάλα από πάνω για το 2-1. Στο 70’ η Ισπανία είχε κι άλλο δοκάρι με τον Φεράν Τόρες και τελικά στο 90’ ο Μαρτίνεθ με κεφαλιά έκανε το 2-2.

ΤΣΕΧΙΑ: Βάτσλικ, Ζίμα, Μπράμπετς, Ματέιου, Τσουφάλ, Σάντιλεκ, Σούτσεκ, Ζελένι (24’ Γιάνκτο, 46’ Χάβελ), Πέσεκ (59’ Χλόζεκ), Κούχτα (78’ Γιουρέτσκα), Λινγκρ (59’ Τσέρνι)

ΙΣΠΑΝΙΑ: Σιμόν, Αλονσο, Καρβαχάλ, Μαρτίνεθ, Έρικ Γκαρσία, Ρόδρι (61’ Μπούσκετς), Γκάβι, Κόκε (72’ Γιορέντε), Ντε Τομάς (61’ Μοράτα), Σαράμπια (46’ Τόρες), Όλμο (61’ Ασένσιο)

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ-ΕΛΒΕΤΙΑ: 4-0

Γήπεδο: Ζοσέ Αλβαλάδε

Πάρτι έστησε η Πορτογαλία του Φερνάντο Σάντος, κόντρα στην Ελβετία την οποία διέλυσε με 4-0.

Στο 6ομόλις λεπτό, μετά απο κόρνερ η μπάλα έμεινε στην περιοχή των Πορτογάλων και ο Σεφέροβιτς σκόραρε με σουτ αλλά το γκολ ακυρώθηκε. Τελικά στο 15’ ο Κόμπελ απέκρουσε ασταθώς το φάουλ του Ρονάλντο και ο Καρβάλιο από κοντά πλάσαρε για το 1-0.

Στο 24’ το σουτ του Σακίρι πέρασε μόλις έξω ενώ στο 35’ ο Φερνάντες έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Ζότα έστρωσε στον Κριστιάνο κι εκείνος με σουτ από το πέναλτι έγραψε το 2-0. Και πριν προλάβει να συνέλθει η Ελβετία, στο 40’ ο Κόμπελ έσωσε αρχικά με τα πόδια μετά από πλασέ του Ζότα αλλά ο Κριστιάνο εκ επαφής πλάσαρε για το 3-0.

Στο 51ο λεπτό ακυρώθηκε γκολ του Κριστιάνο, ενώ στο 68’ ο Κανσέλο έφυγε από δεξιά, απέφυγε και τον Κόμπελ και πλάσαρε σε κενή εστία για το 4-0.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Πατρίσιο, Πέπε, Κανσέλο, Ντανίλο, Μέντες, Καρβάλιο (84’ Νούνες), Νέβες (77’ Λεάο), Οτάβιο (77’ Παλίνια), Ζότα (67’ Μπερνάρντο Σίλβα), Φερνάντες (67’ Ρικάρντο Όρτα), Ρονάλντο.

ΕΛΒΕΤΙΑ: Κόμπελ, Ροντρίγκες (62’ Οκαφόρ), Σερ, Φράι, Εμπαμπού, Σο (81’ Γκαβράνοβιτς), Τζάκα, Σακίρι (70’ Φρόιλερ), Στέφεν (70’ Μποτάνι), Βάργκας, Σεφέροβιτς (62’ Εμπολό)

ΣΟΥΗΔΙΑ-ΝΟΡΒΗΓΙΑ: 1-2

Γήπεδο: Friends Arena

Το 2Χ2 για τη Νορβηγία που κέρδισε με 2-1 τη Σουηδία.

Στο 8ο λεπτό ο Όλσεν έσωσε μετά από σουτ του Ελιουνούσι ενώ στο 16’ απέκρουσε και την κεφαλιά του Σέρλοθ. Τελικά στο 19ο λεπτό ο Κραφτ έκανε πέναλτι στον Θόρσμπι και ο Χάαλαντ το εκτέλεσε εύστοχα για το 0-1. Στο 44’ ο Νάιλαντ είπε όχι σε σουτ του Φόρζμπεργκ ενώ στο 69’ ο Χάαλαντ με όμορφο διαγώνιο σουτ από δεξιά έκανε το 0-2. Η Σουηδία μείωσε στο 90+2’ με τρομερό γκολ του Ελάνγκα.

ΣΟΥΗΔΙΑ: Όλσεν, Κραφτ, Μιλόσεβιτς, Νίλσον, Αουγκούστινσον, Σβάνμπεργκ, Καγιούστε (78’ Κάρλστρεμ), Φόρζμπεργκ (66’ Ελάνγκα), Ισάκ (66’ Γκιόκερες), Κουλουσέβσκι, Κλάεσον (78’ Όλσον).

ΝΟΡΒΗΓΙΑ: Νάιλαντ, Μέλινγκ, Πέντερσεν (89’ Χάντσε Όλσεν), Έστιγκορντ, Στράνμπεργκ, Μπεργκ (89’ Χάουγκε), Θόρσμπι (61’ Μπεργκ), Όντεγκααρντ, Ελιουνούσι (75’ Θόρστβεντ), Σέρλοθ, Χάαλαντ (74’ Κινγκ).

Μεγάλο διπλό για τη Γεωργία που πέρασε με 5-2 από τη Βουλγαρία, ενώ η Σερβία συνέτριψε με 4-1 τη Σλοβενία.

Nations League: Τελευταία Ενημέρωση