Απόλυτο φαβορί η Λετονία, «κόλλησε» η Μολδαβία

Η Λετονία επικράτησε δύσκολα του Λιχτενστάιν, ενώ η Μολδαβία έμεινε στο «χ» με την Ανδόρα

Κομβική νίκη πήρε η Λετονία κόντρα στο Λιχτενστάιν για την δεύτερη αγωνιστική της τέταρτης κατηγορίας του Nations League, καθώς επικράτησε με 1-0 και είναι το απόλυτο φαβορί του ομίλου, έχοντας μαζέψει το απόλυτο των βαθμών.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες παρέταξαν ένα πιο προσεκτικό πρόσωπο, με μετρημένα λάθη, λιγοστά ρίσκα και ένα αφοσιωμένο στυλ ποδοσφαίρου που πρέσβευε τον άγραφο κανόνα «μηδέν στην άμυνα».

Στην επανέναρξη και με την αναμέτρηση να κυλάει προς το τελευταίο μισάωρο, η Λετονία με χρυσό σκόρερ τον Άρτουρ Ζιούνις να ανοίγει το σκορ στο 73’, λυτρώνοντας την ομάδα του. Αξίζει να σημειώσουμε πως πέρασε ως αλλαγή στο 57’ και από την στιγμή που πάτησε στο χορτάρι αποτέλεσε παράγοντας. Από εκεί και πέρα, παρότι οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αλλάξουν την κατάσταση... ο ηλεκτρονικός πίνακας έμεινε στο 1-0.

Στο επόμενο από χρονολογικής πλευράς παιχνίδι, η Μολδαβία τα «βρήκε μπαστούνια» στον εκτός αγώνα απέναντι στην Ανδόρα και έχασε την ευκαιρία να δείξει την ανωτερότητά της μέσω της βαθμολογίας. Πλέον, είναι στην δεύτερη θέση με 4 βαθμούς και απέχει τρεις από τους σημερινούς αντιπάλους της.

Το πρώτο ημίχρονο στιγματίστηκε από την αποβολή του Βίκτορ Στίνα στο 43’ για τους Μολδαβούς, γεγονός που τους αποδυνάμωσε και τους ανάγκασε να οπισθοχωρήσουν προκειμένου να καλύψουν τα νότα τους.

Παρόλα αυτά, ακόμα και στο δεύτερο ημίχρονο διατηρούσε τα ηνία και απειλούσε ανά τακτά χρονικά διαστήματα την εστία των γηπεδούχων, δίχως να σκοράρουν το κρίσιμο γκολ. Έτσι, το 0-0 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Nations League: Τελευταία Ενημέρωση