Ο Μπέιλ έστειλε την Ουαλία ένα βήμα από το Μουντιάλ

Η Ουαλία κέρδισε με 2-1 την Αυστρία και περιμένει αντίπαλο από το ζευγάρι Σκωτία-Ουκρανία

Στον τελικό των play offs η Ουαλία, με τον Γκάρεθ Μπέιλ να θυμίζει κάτι από τα παλιά. Οι Ουαλοί κέρδισαν με 2-1 την Αυστρία και θα αντιμετωπίσουν στην επόμενη φάση μια εκ των Σκωτία ή Ουκρανία για την πρόκριση στο Μουντιάλ.

Στο 2ο μόλις λεπτό ο Λίντνερ είπε όχι σε σουτ του Τζέιμς, ενώ στο 21’ το σουτ του Ουίλιαμς πέρασε μόλις έξω και στο 25’ ήρθε το γκολ για τους Ουαλούς. Σκόρερ ο Γκάρεθ Μπέιλ με απίθανη εκτέλεση φάουλ του Γκάρεθ Μπέιλ. Στο 40ο λεπτό το σουτ του Ράμσεϊ έξυσε το δοκάρι του Λίντνερ, ενώ στο 45’ ο Χένσεϊ είπε όχι σε κεφαλιά του Μπαουμγκάρτνερ.

Στο 49’ ο Χένεσεϊ είπε όχι σε κεφαλιά του Αρναούτοβιτς και στο 521’ ο Μπέιλ κατέβασε στην περιοχή και με πανέμορφο γύρισμα έγραψε το 2-0. Στο 64’ ο Ζάμπιτσερ έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να κοντράρει στον Ντέιβις και να καταλήγει στα δίχτυα της Ουαλίας για το 2-1.

Στο 67’ ο Λίντνερ είπε όχι σε σουτ του Τζέιμς ενώ στο 71’ ο ίδιος παίκτης έχασε απίθανη ευκαιρία και στο 82’ το σουτ του Βάιμαν πέρασε μόλις έξω.

ΟΥΑΛΙΑ: Χένεσεϊ, Ροντόν, Αμπαντού, Ντέιβις, Ρόμπερτς, Άλεν, Ράμσεϊ, Ουίλιαμς, Γουΐλσον, Μπέιλ (90+3’ Μέπαμ), Τζέιμς (88’ Τζόνσον)

ΑΥΣΤΡΙΑ: Λίντνερ, Αλάμπα, Ντράγκοβιτς, Χιντερέγκερ, Ζάιβαλντ, Λάιμερ, Σλάγκερ (77’ Λατσάρο), Λάινερ (88’ Γκρέγκοριτς), Μπαουμγκάρτνερ (77’ Βάιμαν), Ζάμπιτσερ, Αρναούτοβιτς