Βραζιλία-Ελβετία 1-1: Η επίθεση από μόνη της δεν αρκεί

Δεν κατάφερε να συνοδέψει με τρίποντο το ντεμπούτο της στη διοργάνωση η πολυνίκης του θεσμού

Η Βραζιλία κατάφερε να δημιουργήσει πάμπολες ευκαιρίες και να επισκεφτεί ουκ ολίγες φορές την μεγάλη περιοχή της Ελβετίας ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό ώστε να της δώσει το πρώτο τρίποντο στο παγκόσμιο κύπελλο που διεξάγεται στη Ρωσία. Ο Νεϊμάρ προσπάθησε, ο Κουτίνιο σκόραρε, ο Φιρμίνιο προσπάθησε να αλλάξει την εικόνα του αγώνα ερχόμενος από τον πάγκο, ωστόσο η σκληροτράχηλη Ελβετία και άντεξε την πίεση και κατάφερε να σκοράρει.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με διάθεση να αφαιρέσει την κατοχή της μπάλας από τον αντίπαλό της παρουσιάστηκε η Ελβετία στα πρώτα στάδια της αναμέτρησης, ωστόσο η ενεργοποίηση του Νεϊμάρ μετά από πέντε λεπτά παιχνιδιού, έδωσε τα ηνία στην Βραζιλία. Στο 6ο λεπτό ο Γουίλιαμ επιχείρησε σέντρα-σουτ με τον Χεσούς να μη μπορεί να μπει στην πορεία της μπάλας, ενώ στο 13ο ο Παολίνιο από το ύψος της μικρής περιοχής πραγματοποίησε ένα φλύαρο πλασέ, αστοχώντας από πλεονεκτική θέση.

Μια απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νεϊμάρ στο 15ο λεπτό δεν βρήκε στόχο, με το ζητούμενο για την πεντάκις παγκόσμια πρωταθλήτρια να έρχεται πέντε λεπτά αργότερα όταν με φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής, ο Κουτίνιο έκανε το 1-0. Οι Ελβετοί ανέκτησαν άμεσα την κατοχή της μπάλας και προσπάθησαν να επιτεθούν κυρίως από τη δεξιά πτέρυγα με τον αρχηγό, Λίχνεσταϊνερ να αναλαμβάνει πρωτοβουλία.

Στο 33ο λεπτό ο Νεϊμάρ εκτέλεσε κόρνερ με τον Χεσούς να κερδίζει στον αέρα δύο αντίπαλους αλλά να μη μπορεί να σκοράρει, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Σίλβα είχε το αντίδοτο στην μπαλιά που επιχείρησε ο Ροντρίγκες από την αριστερή πτέρυγα. Τρία λεπτά πριν το φινάλε του ημιχρόνου ο Παολίνιο σημάδεψε τον Χεσούς στον κενό χώρο ωστόσο ο Ακάνι τον σταμάτησε πριν προλάβει να πατήσει περιοχή, ενώ στο πρώτο λεπτό της καθυστέρησης ο Σίλβα με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, είδε τη μπάλα να περνά εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σόμερ.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με ιδανικές συνθήκες ξεκίνησε το δεύτερο μισό της αναμέτρησης για τους Ελβετούς καθώς στο 50ο λεπτό ο Σακίρι εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά με τον Ζούμπερ να νικά τον Άλισον με εξ επαφής κεφαλιά και να ισοφαρίζει σε 1-1. Η αντίδραση της Βραζιλίας ήρθε στο 57ο λεπτό με τον Κουτίνιο να απειλεί δις με σουτ εκτός περιοχής ωστόσο και στις δύο περιπτώσεις ο Τζεμαϊλι έβαλε το σώμα και ανέκοψε την πορεία της μπάλας προς τα δίκτυα.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού ο Φερναντίνιο πήρε τη θέση του Κασεμίρο, ενώ έξι λεπτά αργότερα μια απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νεϊμάρ σταμάτησε στο σώμα του Σαρ. Στο 69ο λεπτό ο Νεϊμάρ σημάδεψε τον Κουτίνιο ο οποίος αστόχησε σε σουτ μέσα από την περιοχή, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Τζεμαϊλί πλάσαρε βρίσκοντας τον Άλισον σε ετοιμότητα.

Στο 75ο λεπτό ο Ζέσους έπεσε στη μεγάλη περιοχή ωστόσο ο Μεξικανός διαιτητής άφησε την ομαλή εξέλιξη της αναμέτρησης, ενώ ο Σόμερ τρία λεπτά αργότερα σταμάτησε το σουτ του Νεϊμάρ από πλάγια θέση. Ο νεοεισελθόντας Φιρμίνιο απείλησε με σουτ στην κίνηση στο 82ο λεπτό, ενώ ο Μιράντα αναχαίτησε την ατομική ενέργεια του Εμπολό τρία λεπτά αργότερα.

Δύο λεπτά πριν το φινάλε ο Νεϊμάρ έκανε την εξ επαφής κεφαλιά που βρήκε τον Σόμερ σε ετοιμότητα, όπως και η αντίστοιχη του Σίλβα στο 89ο λεπτό. Στο 92ο λεπτό ο Μιράντα είδε τη μπάλα να στρώνεται στο δεξί του πόδι ωστόσο ο αμυντικός της Βραζιλίας αστόχησε, ενώ στο πέμπτο λεπτό της καθυστέρησης ο Σαρ με προβολή πάνω στην τελική γραμμή δεν επέτρεψε στον Αγκούστο να σκοράρει.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΕ

Πιστός στις οδηγίες του προπονητή του ήταν ο Βαλόν Μπεχράμι ο οποίος επωμίστηκε το μαρκάρισμα του Νεϊμαρ. Στα 71 λεπτά που αγωνίστηκε, ο Ελβετός μέσος περιόρισε το αστέρι της Βραζιλίας ωστόσο η κίτρινη κάρτα που δέχθηκε στο 68ο λεπτό, κατέστησε ως ρίσκο την ολοκλήρωση της αναμέτρησης γι’ αυτό αντικαταστάθηκε.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕ

Οι προσδοκίες ήταν μεγάλες από τον Νεϊμάρ ο οποίος αν και απουσίαζε από τους αγωνιστικούς χώρους για τέσσερις μήνες, πήρε φανέλα βασικού. Ο ακραίος επιθετικός της Παρί ήταν δραστήριος αλλά δεν κατάφερε να κάνει το κάτι παραπάνω που θα εξασφάλιζε το τρίποντο στην ομάδα του.

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ

Μια άκρως επιθετικογενή εικόνα της «σελεσάο» επίλεξε ο Τσίτσε έχοντας μοναδική αμυντικογενή ομάδα στη μεσαία γραμμή, τον Κασεμίρο. Η επιθετικότητα των Βραζιλιάνων ήταν εμφανής όπως και η ατομική ποιότητα των Νεϊμάρ και Κουτίνιο, ωστόσο όποτε η αμυντική γραμμή δοκιμάστηκε, έδεξε να δεινοπαθεί.

Ο Βλαντιμίρ Πέτκοβιτς κατάφερε σε μεγάλο βαθμό να περιορίσει τη δράση του Νεϊμάρ, επιλέγοντας στον σκληροτράχηλο Μπεχράμι ως προσωπικό του αντίπαλο. Στο δημιουργικό κομμάτι οι Ελβετοί υστέρησαν καθώς ο Τσάκα δυσκολευόταν να γίνει κάτοχος της μπάλας στη μεσαία γραμμή, ενώ ο Σεφέροβιτς ήταν απελπιστικά μόνος στην αντίπαλη μεγάλη περιοχή.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Με διαμαρτυρίες υποδέχθηκαν το γκολ της ισοφάρισης του σκορ σε 1-1 οι Βραζιλιάνοι, υποστηρίζοντας ότι ο Ζούμπερ έσπρωξε τον Μιράντα προκειμένου να αποκομίσει πλεονέκτημα. Ο Μεξικανός διαιτητής Σέζαρ Ράμος ελέγχεται για το κατά πόσο θα μπορούσε να επιστρατεύσει το VAR στη συγκεκριμένα φάση καθώς όντως υπήρξε σπρώξιμο του Ελβετού προς τον Βραζιλιάνο.

Βραζιλία (Τίτε): Άλισον, Μιράντα, Σίλβα, Μαρτσέλο, Ντανίλο, Παολίνιο (67' Αγκούστο), Κουτίνιο, Κασεμίρο (60' Φερναντίνιο), Γουίλιαμ, Νεϊμάρ, Χέσους (79' Φιρμίνιο)

Ελβετία (Πέτκοβιτς): Σόμερ, Λίχνεσταϊνερ (87' Λανγκ), Ροντρίγκες, Σαρ, Ακάνι, Μπεχράμι (71' Ζαχάρια), Τζεμαϊλί, Ζούμπερ, Σακιρί, Τσάκα, Σεφέροβιτς (80' Εμπολό)

Διαιτητής: Σέζαρ Ράμος (Μεξικό)

Σκόρερς: 20' Κουτίνιο/50' Ζούμπερ

Κίτρινες κάρτες: Κασεμίρο/Λίχνεσταϊνερ, Σαρ, Μπεχράμι