Με «τείχος» Αθανασιάδη, Ευαγγέλου σόκαρε την Μπράγκα η Σέριφ, σούπερ Ρέιντζερς στη Βεστφαλία

Ιστορικό αποτέλεσμα για τη Ρέιντζερς, που επιβλήθηκε 4-2 της Ντόρτμουντ στη Βεστφαλία

Το εκπληκτικό ευρωπαϊκό πρόσωπο που είχε στους ομίλους του Champions League το μετέφερε και στο Europa League η Σέριφ του Γιώργου Αθανασιάδη και του Στέφανου Ευαγγέλου, καθώς ο σύλλογος από τη Μολδαβία παρά τη μεγάλη αγωνιστική αποχή σόκαρε και την Μπράγκα, επικρατώντας 2-0.

Ο Έλληνας γκολκίπερ είχε σπουδαία συνεισφορά στην επίτευξη ενός ακόμα ιστορικού αποτελέσματος, καθώς με σημαντικές επεμβάσεις κράτησε ανέπαφη την εστία του και ώθησε τους συμπαίκτες του σε νίκη με μηδέν παθητικό, ενώ και ο Ευαγγέλου είχε πολύ καλή απόδοση αγωνιζόμενος σε όλο το ενενηντάλεπτο

Το σκορ άνοιξε ο Τιλ στο 43’ με πέναλτι, ενώ το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 82’ με πλασέ του Τραορέ, που εκμεταλλεύθηκε το ολέθριο λάθος του Μπρούνο Ροντρίγκες.

Ντόρτμουντ-Ρέιντζερς 2-4

Ένα ιστορικό αποτέλεσμα πήρε η Ρέιντζερς στην έδρα της Ντόρτμουντ, καθώς επικράτησε 4-2 στη Βεστφαλία και έχει πάρει πολύ σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης για την επόμενη φάση.

Ταβερνιέ (38’ πεν.) και Μορέλος (41’) σόκαραν την Ντόρτμουντ μέσα σε τρία λεπτά και λίγα λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα, με τον Λούντστραμ στο 49’ να διαμορφώνει και το 3-0 για τους φιλοξενούμενους. Δύο λεπτά αργότερα με τον Μπέλινγχαμ η Ντόρτμουντ κατάφερε να μειώσει σε 3-1, αλλά η αδιόρθωτη άμυνα των Βεστφαλών έκανε το… θαύμα της. Σε ρυθμό προπόνησης, ο Μορέλος πλάσαρε, η μπάλα βρήκε και τον Ζαγκαντού και κατέληξε στα δίχτυα. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 82’ με ένα εκπληκτικό σουτ του Γκερέιρο.

Ζενίτ-Μπέτις 2-3

Εντυπωσιακό, τουλάχιστον στο πρώτο ημίχρονο, ήταν το ματς στην Αγία Πετρούπολη ανάμεσα σε Ζενίτ και Μπέτις, με τους Ισπανούς να παίρνουν τη νίκη με 3-2, σκορ που διαμορφώθηκε στο πρώτο ημίχρονο.

Ροντρίγκες (8’) και Γουίλιαν Ζοσέ (18’) έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους, με τους Ρώσους να ισοφαρίζουν άμεσα χάρη στα γκολ των Τζιούμπα (25’) και Μάλκομ (28’).

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 41’ με το τέρμα του Γκουαρδάδο.

Διοργανώσεις: Τελευταία Ενημέρωση