Καθάρισε τη Σέλτικ και πέρασε η Μπόντο/Γκλιμτ, εύκολα Λέστερ και Μαρσέιγ (vids)

Στους «16» και η Αϊντχόβεν που έμεινε στο 1-1 με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο Ισραήλ

Δίχως να απειληθεί ιδιαίτερα, η Μπόντο/Γκλιμτ διπλασίασε τις νίκες της κόντρα στη Σέλτικ επικρατώντας 2-0 στη Νορβηγία και πέρασε πανηγυρικά στους «16» του Europa Conference League με συνολικό σκορ 5-1!

Οι Σκανδιναβοί άνοιξαν το σκορ με τον Σολμπάκεν μόλις στο 9’, με τον Βέτλεσεν να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο 69’.

Εύκολα εξασφάλισε το εισιτήριο και η Λέστερ, που πέρασε με 3-1 από το Ράντερς, χάρη σε δύο γκολ του Μάντισον (70’, 74’) και ένα του Μπαρνς (2’), με τον Όντεϊ να μειώνει για τους Δανούς στο 84’.

Στο Αζερμπαϊτζάν, η Μαρσέιγ επιβλήθηκε 3-0 της Καραμπάγκ με τα γκολ των Γκέιγ (12’), Γκεντουζί (77’) και Ντε Λα Φουέντε (90+2'), με τη φάση του αγώνα πάντως να σημειώνεται στο 34’. Ο Βαντζί σκόραρε με το χέρι κάνοντας το 1-1, VAR δεν υπήρχε, με ένταση να ξεσπά ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων. Ένταση που εκτονώθηκε όταν ο Σενεγαλέζος παραδέχτηκε ότι είχε κάνει χέρι...

Στο Τελ Αβίβ, η Μακάμπι έμεινε στο 1-1 με την Αϊντχόφεν, με τους Ολλανδούς να προκρίνονται χάρη στο 1-0 του πρώτου αγώνα. Η PSV άνοιξε το σκορ με τέρμα του Φέρτεσεν στο 84', με τους γηπεδούχους να αποφεύγουν την ήττα χάρη σε γκολ του Σαμπορίτ στις καθυστερήσεις και να πιέζουν εν συνεχεία, δίχως να έχουν τύχη, για το γκολ που θα έστελνε την αναμέτρηση στην παράταση.

Η αναμέτρηση διεκόπη για λίγα λεπτά στο 58’, λόγω ρίψης αντικειμένων.

Τέλος, η Παρτίζαν ντούμπλαρε τις νίκες ενάντια στην Σπάρτα Πράγας, επικρατώντας 2-1 (7’, 24’ Γκόμες – 86’ Χλόζεκ) και περνώντας στην επόμενη φάση με συνολικό σκορ 3-1.