Γαλλία που σκορπάει τρόμο με… μπροστάρη Εμπαπέ!

Οι «τρικολόρ» διέλυσαν με 4-0 την Ολλανδία

Τρομακτική Γαλλία, έκανε φύλλο και φτερό την Ολλανδία! Στην πρεμιέρα των δύο ομάδων (που βρίσκονται στον όμιλο της Εθνικής) στα προκριματικά του Euro 2024 οι «τρικολόρ» διέλυσαν με 4-0 τους «οράνιε», με τον Ρόναλντ Ντε Μπουρ να κάνει κάκιστο ντεμπούτο στον πάγκο των φιλοξενούμενων.

Δύο γκολ στο πρώτο του ματς ως αρχηγός ο Εμπαπέ, ο οποίος ανέβηκε στην πέμπτη θέση των σκόρερ στην ιστορία των «τρικολόρ», ενώ πρόσθεσαν από ένα ακόμη οι Γκριεζμάν και Ουπαμεκανό, με τον Ντεπάι στο 90’+5’ να χάνει πέναλτι απλώς για να μειώσει.

Η Γαλλία έκανε… πάρτι στο πρώτο ημίχρονο, με την Ολλανδία από την άλλη να μην μπορεί να αντιδράσει. Μόλις στο 2ο λεπτό ο Εμπαπέ έσπασε στον Γκριεζμάν ο οποίος με άψογο πλασέ στην κίνηση εκτέλεσε τον Σίλεσεν για το 1-0! Δεν σταμάτησαν εκεί οι Γάλλοι και έξι λεπτά αργότερα διπλασίασαν τα τέρματά τους, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκριεζμάν, ο Σίλεσεν έκανε τραγική εκτίμηση και ο Ουπαμεκανό μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Στο 11ο λεπτό η Ολλανδία αντέδρασε, με τον Μπέργκχαους να βγαίνει σε θέση τετ-α-τετ, αλλά ο Ερναντέζ έκοψε την προσπάθειά του. Η Γαλλία στο 21’ έκανε το 3-0, όταν ο Τσουαμενί έκανε φοβερή μπαλιά-τρύπα, ο Κόλο Μουανί άφησε με υπέροχη προσποίηση την μπάλα και ο Εμπαπέ με άψογο πλασέ έδωσε αέρα τριών τερμάτων στην ομάδα του.

Στο 32’ ήταν η σειρά της Ολλανδίας να απειλήσει, με τον Σιμόνς να δίνει στον Ντεπάι, αλλά εκείνος από πλεονεκτική θέση δεν καταφέρνει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Το υπόλοιπο του πρώτου μέρους κύλησε με τους Γάλλους να έχουν την κατοχή και να απειλούν, με την Ολλανδία να μην μπορεί να κρατήσει μπάλα στα πόδια της. Κάπως έτσι, η ομάδα του Ντεσάν πήγε στα αποδυτήρια με τεράστιο προβάδισμα (3-0).

Η Ολλανδία μπήκε με περισσότερη όρεξη στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο δεν μπορούσε και πάλι να απειλήσει ιδιαίτερα με εξαίρεση κάποιες καλές στιγμές.

Ωστόσο, ούτε η Γαλλία είχε κάποια σπουδαία φάση όπως στο πρώτο μέρος, με τον Εμπαπέ στο 88’ με υπέροχο τελείωμα να γράφει το 4-0! Η ομάδα του Κούμαν είχε μια τεράστια ευκαιρία να μειώσει στις καθυστερήσεις όταν κέρδισε πέναλτι για χέρι του Ουπαμεκανό, αλλά ο Ντεπάι νικήθηκε από τον Μενιάν από την άσπρη βούλα.

Ο Ολλανδός άσος της Ατλέτικο Μαδρίτης εκτέλεσε ένα κακό πέναλτι, ο Μενιάν έδιωξε, ο Ντεπάι πήρε το ριμπάουντ αλλά ο κίπερ της Γαλλίας ήταν ξανά εκεί. Κάπως έτσι η Γαλλία επικράτησε με το εμφατικό 4-0 της Ολλανδίας και βρίσκεται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.