Προκρίθηκε από… απόψε και περιμένει Παναθηναϊκό η Σλάβια Πράγας!

Πολύ εύκολο βράδυ είχε η Σλάβια στο Γιβραλτάρ

Χωρίς να αντιμετωπίσει την παραμικρή δυσκολία, η Σλάβια Πράγας θριάμβευσε με 4-0 στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Σεντ Τζόζεφς και ουσιαστικά πανηγύρισε από απόψε την πρόκριση στον τρίτο προκριματικό γύρο του Conference League, όπου θα συναντήσει τον Παναθηναϊκό.

Οι Τσέχοι κυριάρχησαν από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο 21', όταν ο επιθετικός τους, Σορ, εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Τραορέ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με υπέροχο τελείωμα. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής διαμόρφωσε και το 0-2 έντεκα λεπτά αργότερα (32'), ενώ το έργο της Σλάβια έγινε ακόμα ευκολότερο στο 34', όταν ο Μασίας αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα του διαιτητή για αγκωνιά σε αντίπαλό του.

Στο 45'+1' ο Έβερτον έκανε τρία τα τέρματα της ομάδας του με δυνατό σουτ, ενώ η Σλάβια συνέχισε να κυριαρχεί και στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 56' ο Λινγκρ σκόραρε για το 0-4, μόλις δύο λεπτά αφού πέρασε ως αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο, με το συγκεκριμένο σκορ να μην αλλάζει μέχρι τέλους, παρά το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν κι άλλες ευκαιρίες. Η Σλάβια ολοκλήρωσε το ματς με 33 τελικές προσπάθειες (18 από αυτές εντός στόχου), δείγμα της αδιαμφησβήτητης ανωτερότητά της στην αποψινή αναμέτρηση.
Στα σημαντικότερα υπόλοιπα παιχνίδια που ξεκίνησαν στις 20:00 για τον 2ο προκριματικό γύρο του Conference League, η βέλγικη Αντβέρπ κόλλησε στο 0-0 εντός έδρας με την Ντρίτα του Κοσόβου, η σέρβικη Ράντνιτσκι έμεινε στο ισόπαλο 2-2 στη Μάλτα με την Γκζίρα, ενώ η ουγγρική Φέχερβαρ επικράτησε με το εμφατικό 4-1 της Γκαμπάλα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των παιχνιδιών του Conference League που ξεκίνησαν στις 20:00:

Πογκόν-Μπρόντμπι 1-1
Ρουζόμπεροκ-Ρίγα 0-3
Σούντουβα-Βίμποργκ 0-1
Αντβέρπ-Ντρίτα 0-0
Τόρσαβν-Τρε Φιόρι 1-0
Βασιλεία-Κρουσέιντερς 2-0

Γκζίρα-Ράντνιτσκι 2-2
Φέχερβαρ-Γκαμπάλα 4-1