Ζωντανή Σίτι, πάρτι Γιουβέντους (vids)

Άγγιξαν και δεύτερη γκέλα οι «Πολίτες»

Μια ανάσα από το να βρεθεί με την πλάτη στον τοίχο έφτασε η Μαν. Σίτι στην έδρα της Χόφενχαιμ, όμως ένα λάθος του Πος την έσωσε και με το 2-1 που κέρδισε αναπτέρωσε τις ελπίδες της για την πρωτιά. Η Γιουβέντους καθάρισε εύκολα με 3-0 τη Γιανγκ Μπόις για να σπάσει ρεκόρ του συλλόγου.

Ο αγώνας στη Ράιν-Νέκαρ Λόυν Αρένα άναψε από νωρίς καθώς στο πρώτο λεπτό ο Μπελφοντίλ σκόραρε και έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους. Ακολούθησε όμως άμεση απάντηση της Σίτι με τον Αγκουέρο στο 8’ να ισοφαρίζει. Στο υπόλοιπο του ημιχρόνου η ομάδα του Πεπ πίεσε, είχε ευκαιρίες αλλά δε σκόραρε. Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε η Χόφενχαιμ ανέκτησε αυτοπεποίθηση και έδειχνε ικανή να πάρει βαθμό. Υπήρχε βέβαια μια φάση πέναλτι στην ανατροπή του Σανέ από τον Μπάουμαν που δε δόθηκε στη Σίτι. Τελικά ένα λάθος του Πος στο 87, προσπάθησε να κοντρολάρει μέσα στην περιοχή, έφερε κλέψιμο του Νταβίντ Σίλβα και γκολ που έδωσε το πολύτιμο διπλό.

Στο Τορίνο αντίθετα δεν είχαμε δράματα και για αυτό φρόντισε ο φοβερός Πάολο Ντιμπάλα που σημάδεψε με χατ τρικ το 3-0 που κέρδισε η Γιουβέντους τη Γιανγκ Μπόις. Στο 5’ το 33’ και το 69’ εκτέλεσε ο Ντιμπάλα που κάλυψε και με το παραπάνω το κενό του Κριστιάνο.

Αυτή ήταν δεύτερη νίκη των «Μπιανκονέρι» στο τσάμπιονς λιγκ και με τις εφτά στο πρωτάθλημα έσπασαν ρεκόρ καθώς για πρώτη φορά κερδίσουν τα πρώτα εννιά παιχνίδια τους σε μια σεζόν.

Champions League: Τελευταία Ενημέρωση