Στους ομίλους χωρίς να ιδρώσει ο Άγιαξ

Ο «Αίαντας» πήρε λευκή ισοπαλία στην έδρα της Ντιναμό Κιέβου και πάει στους ομίλους χάρις στο 3-1 του πρώτου αγώνα

Ο Άγιαξ είχε κερδίσει με 3-1 στο πρώτο ματς κι έτσι δεν είχε λόγο να αγχωθεί στην έδρα της Ντιναμό. Ο Αίαντας πήρε το 0-0 και μαζί και την πρόκριση στους ομίλους, ενώ είχε και πολλές ευκαιρίες για να σκοράρει, όπως το χαμένο πέναλτι του Τάντιτς.

Στο 5ο λεπτό ο Τσιγκάνκοβ σέντραρε όμορφα και ο Βέρμπιτς πήρε την κεφαλιά αλλά ο Ονανά είπε όχι, ενώ στο 10’ ο Φαν Μπεκ πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε. Και στο 15’ οι Ολλανδοί κέρδισαν πέναλτι αλλά ο Τάντιτς σημάδεψε δοκάρι από τα 11 μέτρα. Στο 16’ ο Βέρμπιτς ε προβολή έσωσε μετά από σουτ του Σένε και στο 20’ ο Μπόικο κατέβασε ρολά μετά από σουτάρα του Ζιγιάς.

Στο 28’ η κεφαλιά του Βέρμπιτς έφυγε ελάχιστα έξω, όπως και το πλασέ του Χούντελαρ στο 32’. Τέσσερα λεπτά μετά, ο Φαν Μπεκ από κοντά δεν μπόρεσε να βρει στόχο με το κεφάλι, ενώ στο 39’ ο Μπόικο σταμάτησε και πάλι τον Ζιγιάς. Και στο 43’ ο κίπερ της Ντιναμό πραγματοποίησε τεράστια επέμβαση σε νέα προσπάθεια του Χούντελαρ.

Στο 53’ η κεφαλιά του Ντε Λιχτ πέρασε μόλις έξω και στο 55’ το φάουλ του Ζιγιάς σταμάτησε στο δοκάρι ενώ στην επαναφορά ο Τάντιτς έχασε μεγάλη ευκαιρία. Στο 68’ το σουτ του Χαρμάς πέρασε λίγο έξω όπως και στο 82’ το πλασέ του Ζιγιάς και στο 89’ ο Χούντελαρ έχασε ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία.

ΝΤΙΝΑΜΟ: Μπόικο, Σίντορτσουκ, (64’ Σαπαρένκο) Βέρμπιτς, Κεντζιορά, Σουπριάχα, Μπουγιαλσκί (85’ Ρουσέν), Κάνταρ, Μπουρντά, Σεκπελιεβ (46’ Χαρμάς), Τσιγκάνκοβ, Πίβαριτς

ΑΓΙΑΞ: Ονανά, Φαν ντε Μπεκ (85’ Ντε Βιτ), Βέμπερ (79’ Εϊτίνγκ), Ντε Λιχτ, Μαζραουί, Μπλοντ, Σένε, Ντε Γιονγκ, Τάντιτς, Ζιγιάς, Χούντελαρ

Πηγή: aek365.gr

Champions League: Τελευταία Ενημέρωση