Πρόκριση για Ίντερ με τεσσάρα στην Πλζεν και... στο Europa η Μπάρτσα! (vid)

Με μια τεσσάρα στο Μιλάνο επί της Βικτόρια Πλζεν, η σαρωτική Ίντερ εξασφάλισε το εισιτήριο για τους «16»

Σε ένα πραγματικό πάρτι μετατράπηκε η αναμέτρηση της Ίντερ με την Βικτόρια Πλζεν στο Μιλάνο! Οι «νερατζούρι» πανηγύρισαν σπουδαία εντός έδρας νίκη (4-0) κόντρα στους Τσέχους και προκρίθηκαν στους «16» του Champions League. Αυτή η εξέλιξη μάλιστα, έστειλε τη Μπαρτσελόνα στο Europa League!

Συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι μετά από αυτή την εξέλιξη, έφτασαν τους 10 βαθμούς σε πέντε παιχνίδι και «κλείδωσαν» τουλάχιστον τη δεύτερη θέση, ενώ αν δεν κάνει το 2/2 η Μπάγερν, μπορεί να πάρουν ακόμα και την πρωτιά! Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι έμειναν στον πάτο της βαθμολογίας χωρίς ούτε έναν πόντο.

Αυτός που έκανε την... αρχή για τους Ιταλούς ήταν ο φορμαρισμένος Χένρικ Μχιταριάν. Λίγες μέρες μετά το τέρμα στις καθυστερήσεις που έδωσε το «διπλό» στη Φλωρεντία, ο Αρμένιος μετά από σέντρα του Μπαστόνι βρέθηκε ολομόναχος στο δεύτερο δοκάρι και άνοιξε το σκορ στο 35'.

Η Ίντερ φρόντισε να «καθαρίσει» τα πράγματα πριν το ημίχρονο και να πάει χαλαρή στη συνέχεια του ματς. Συγκεκριμένα στο 42', ο Ντι Μάρκο έκανε τρομερό κοντρόλ μέσα στην περιοχή από μακρινή πάσα, έδωσε την ασίστ στον Τζέκο και αυτός από κοντά δεν αστόχησε σε σχεδόν κενή εστία.

Με τους παίκτες των φιλοξενούμενων να έχουν καταλάβει ότι δεν μπορεί να αλλάξει τίποτα, η χαλαρότητα βοήθησε τον Βόσνιο επιθετικό να σκοράρει ξανά! Αυτή τη φορά στο 66', πήρε μια πάσα από τον Λαουτάρο Μαρτίνεζ και μέσα σε τέσσερις-πέντε αμυντικούς, κάρφωσε τη μπάλα στα δίχτυα.

O Λουκάκου πέρασε ως αλλαγή στο 83' και τέσσερα λεπτά αργότερα... αποφάσισε να βάλει και αυτός ένα γκολ. Ο Βέλγος σέντερ φορ άλλαξε όμορφα τη μπάλα με τον Κορέα και με ένα δυνατό τελείωμα διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

πηγή: sportfm.gr

Champions League: Τελευταία Ενημέρωση