ΠΑΟΚ-Άγιαξ 2-2: Ισόπαλος και προδομένος από τα δικά του λάθη

Ένα αυτογκόλ και ένα αβίαστο λάθος φέρνουν τους Ολλανδούς σε θέση ισχύος

Ο πρωταθλητής Ελλάδος πραγματοποίησε την αντεπίθεσή του στο πρώτο ημίχρονο και βρήκε απάντηση στο γρήγορο (αυτο)γκόλ το οποίο δέχθηκε μόλις στο 9ο λεπτό ωστόσο ήταν τα δικά του λάθη στα μετόπισθεν τα οποία δεν του επέτρεψαν να αποκτήσει προβάδισμα απέναντι στον Άγιαξ.

Οι πρωταθλητές Ολλανδίας επιστράτευσαν την εμπειρία τους σε κρίσιμα στάδια της αναμέτρησης ενώ θα μπορούσαν στο φινάλε να φτάσουν και στη νίκη παρόλ' αυτά οι επεμβάσεις του Πασχαλάκη διατήρησαν το σκορ στο 2-2.

Άκπομ και Μάτος σκόραραν στο ντεμπούτο του Αμπέλ Φερέιρα στον πάγκο της ομάδας της Θεσσαλονίκης, ενώ πέραν από το αυτογκόλ του Γιαννούλη, ο Άγιαξ σκόραρε και με την... πλάτη του Χούντελαρ, εκεί όπου βρήκε η μπάλα μετά από προσπάθεια απομάκρυνσης του Βαρέλα.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με ξεκάθαρη πρόθεση να αναλάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων ξεκίνησε ο Άγιαξ με τον ΠΑΟΚ να αντιμετωπίζει δυσκολίες από το αριστερό άκρο με τον Ζίγεκ να ταλαιπωρεί τον Γιαννούλη. Ο πρώτος με εκτέλεση φάουλ στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης ανάγκασε τον αριστερό οπισθοφύλακα των γηπεδούχων με κεφαλιά προς τα πίσω με τον Πασχαλάκη να μην μπορεί να αποτρέψει το 0-1.

Η αντίδραση της ομάδας της Θεσσαλονίκης ήταν άμεση με μια σέντρα-σουτ του Πέλκα στο 11ο λεπτό να καταλήγει στον Ονάνα, ενώ μια εκτέλεση φάουλ του Γιαννούλη εφτά λεπτά αργότερα πέρασε πάνω από την αντίπαλη εστία. Στο 21ο λεπτό οι Ολλανδοί φλέρταραν με δεύτερο γκολ ωστόσο ο αμαρκάριστος Τάντιτς αστόχησε σε σουτ, με την ισοφάριση να έρχεται λίγο μετά το μισάωρο όταν Μπίσεσβαρ και Γιαννούλης «έκρυψαν» τη μπάλα πριν ο Άκπομ πλασάρει εύστοχα για το 1-1.

Το ποσοστό κατοχής της μπάλας για τους Ολλανδούς κυμάνθηκε στο 73% ωστόσο ήταν και πάλι ο ΠΑΟΚ ο οποίος με ουσιαστικά ανεβάσματα στο αντίπαλο μισό, έφτασε σε δεύτερο γκολ στο 38ο λεπτό όταν ο Μάτος νίκησε στον αερά τρεις αντίπαλους μετουσιώνοντας σε γκολ την εκτέλεση φάουλ του Μπίσεσβαρ. Τρία λεπτά αργότερα η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε κοντά και σε τρίτο γκολ με τον Πέλκα να σημαδεύει τον Ελ Καντουρί ο οποίος όμως είδε τον Μπλιντ με σωτήρια προβολή να απομακρύνει τον κίνδυνο.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Μπίσεσβαρ και Γιαννούλης ξεκίνησαν με δραστήριο τρόπο το δεύτερο ημίχρονο, όπως ολοκλήρωσαν το πρώτο, ωστόσο δύο απόπειρες συνδυασμού σε 49ο και 50ο λεπτό δεν είχαν θετικό πρόσημο. Οι φιλοξενούμενοι φλέρταραν με την ισοφάριση αμέσως μετά ωστόσο η τελική προσπάθεια του Ζίγεκ ήταν άστοχη, όπως και μια απόπειρα του Άκπομ να προβληματίσει τον Ονάνα ο οποίος μπλόκαρε στο 55ο λεπτό.

Τρία λεπτά αργότερα ο Αίαντας είχε σύμμαχο και την τύχη με τον Βαρέλα σε απόπειρα απομάκρυνσης να στέλνει τη μπάλα στο σώμα του Χούντελαρ και από εκει στα δίχτυα για το 2-2. Στο 63ο λεπτό ο Τάντιτς δοκίμασε το πόδι του εκτός περιοχής με τον Πασχαλάκη να αποκρούει, και τον Άγιαξ να κερδίζει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο απέναντι σε ένα ΠΑΟΚ με όχι και τόσο καλή ψυχολογία.

Στο 70ο λεπτό ο Χούντελαρ έψαξε το γκολ με απευθείας εκτέλεση φάουλ με κέρδος ένα κόρνερ το οποίο κατέληξε στο κεφάλι του Βέλτμαν αστοχώντας, ενώ ο Ζίγεκ δοκίμασε το πόδι του αμέσως μετά αστοχώντας. Δέκα λεπτά πριν το φινάλε ο Ταλιαφίγκο σημάδεψε τον Χούντελαρ ο οποίος με τακουνάκι ανάγκασε τον Πασχαλάκη σε επέμβαση, με τον Ντε Χαγκ να πραγματοποιεί διπλή αλλαγή στο 83ο λεπτό με τους Μαριν και Νέρες να εισέρχονται.

Τρία λεπτά αργότερα ήταν σειρά του Φαν Ντε Μπικ να δοκιμάσει το πόδι του ανεπιτυχώς, ενώ στο 89ο λεπτό μια απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νέρες κατέληξε κόρνερ μετά από παρέμβαση του Πασχαλάκη.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΕ

Μόνιμη πηγή κινδύνου για το αριστερό άκρο του ΠΑΟΚ ήταν από πλευράς Άγιαξ ο Ζίγεκ ο οποίος με έξυπνη εκτέλεση φάουλ στο 9ο λεπτό οδήγησε τον Γιαννούλη στο λάθος το οποίο έφερε το αυτογκόλ. Ο Μαροκινός επιθετικός πήρε τον μεγαλύτερο όγκο των επιθετικών προσπαθειών της ολλανδικής ομάδας και σε τουλάχιστον δύο περιπτώσεις φλέρταρε με το γκολ με σουτ εκτός περιοχής.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕ

Σε ρηχά νερά κινήθηκε ο Πέλκας ο οποίος δεν κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία του μέσα στην μεγάλη περιοχή του Άγιαξ. Αντιθέτως στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου απώλεσε σημαντική ευκαιρία ώστε να διευρύνει το προβάδισμα του ΠΑΟΚ και να τον στείλει στα αποδυτήρια με προβάδισμα δύο τερμάτων.

ΠΑΟΚ (Α. Φερέιρα): Πασχαλάκης, Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Γιαννούλης, Μπίσεσβαρ (74' Αουγκούστο), Ελ Καντουρί, Πέλκας (66' Λιμνιός), Εσιτί, Ακπόμ, Ζαμπά (78' Στοχ)

Άγιαξ (Ε. Τεν Χαγκ): Ονάνα, Μπλιντ, Ταλιαφίγκο, Βέλτμαν, Μαζραουί (83' Μαρίν), Σουρς, Μαρτίνες, Ζίγεκ (83' Νέρες), Φαν Ντε Μπικ, Τάντιτς, Ντόλμπεργκ (33' Χούντελαρ)

Διαιτητής: Σλάβκο Βίντσιτς (Σλοβενία)

Κίτρινες κάρτες: Μάτος/Μαζραουί

Σκόρερς: 31' Άκπομ, 38' Μάτος/9' Γιαννούλης (αυτογκόλ), 58' Χούντελαρ