Κατάπιε τον Άγιαξ και προκρίθηκε η Λίβερπουλ, ασταμάτητη η Νάπολι! (vid)

Η Λίβερπουλ επικράτησε με 3-0 του Άγιαξ και με το ίδιο σκορ η Νάπολι τη Ρέιντζερς

Ισοπέδωσε τον Άγιαξ και… έφυγε για τους «16» του Champions League η Λίβερπουλ (0-3). Έκανε το «5X5» η Νάπολι επικρατώντας 3-0 της Ρέιντζερς. Πλέον, η πρώτη θέση θα κριθεί στην αυλαία στην αναμέτρηση των δύο ομάδων στο «Άνφιλντ».

Οι «reds» δυσκολεύτηκαν για σχεδόν ένα ημίχρονο απέναντι στον «Αίαντα», ο οποίος είχε δοκάρι με τον Μπεργκχάους στο 3’ και στη συνέχεια έκαναν… περίπατο στην Ολλανδία. Ο Σαλάχ άνοιξε το σκορ στο 42ο λεπτό με πλασέ έπειτα από εξαιρετικό γύρισμα του Χέντερσον από τα αριστερά. Ο Νούνιες μπορεί να μην βρέθηκε στην καλύτερή του βραδιά, καθώς στο 44’ έχασε το άχαστο, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι από κοντά, αλλά κατάφερε να σκοράρει. Στο 49’ νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα με κεφαλιά και σε εκείνο το σημείο κρίθηκαν πολλά. Ο Έλιοτ φαίνεται ότι γλυκάθηκε από το γκολ που πέτυχε κόντρα στη Ρέιντζερς, το οποίο ήταν το παρθενικό του στη διοργάνωση και στο 52’ βρήκε δίχτυα με ωραία εκτέλεση από κοντά.

Την ίδια ώρα, η Νάπολι συνέχιζε απτόητη. Η ομάδα του Σπαλέτι «καθάρισε» άνετα τη Ρέιντζερς, επικρατώντας 3-0, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε νωρίς και συνεχίζει να είναι στην 1η θέση. Ούτως ή άλλως είχε εξασφαλίσει την πρόκριση. Ο Σιμεόνε έκανε ντοπιέτα μέσα σε ένα πεντάλεπτο. Εκτελώντας στο 11’ από την καρδιά της αντίπαλης περιοχής και με κεφαλιά πέντε λεπτά μετά. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και στο 80’ ο Έστιγκαρ «κλείδωσε» οριστικά τη νίκη με κεφαλιά.

Πηγή: sportfm.gr