Έστησε πάρτι η Μπενφίκα και έφυγε για τους «8» του Champions League!

Επίδειξη δύναμης έκανε η Μπενφίκα απέναντι στην Μπριζ, με τους «αετούς» να επικρατούν με το εμφατικό 5-1

Εστησε πάρτι στο «Ντα Λουζ» με καλεσμένη την Κλαμπ Μπριζ η Μπενφίκα!

Οι «αετοί» της Λισαβόνας ήταν καταιγιστικοί κόντρα στους Βέλγους, κυριαρχώντας πλήρως στο ματς, με αποτέλεσμα να φτάσουν στη νίκη με το εμφατικό 5-1 και παράλληλα να πάρουν την πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League με συνολικό σκορ 7-1! Κάπως έτσι, οι Πορτογάλοι έγιναν οι πρώτοι που παίρνουν το εισιτήριο για τους «8» της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Εκπληκτική εμφάνιση από τον Γκονζάλο Ράμος με δύο γκολ και μία ασίστ (45+2', 57'), με τον Ράφα Σίλβα να ανοίγει νωρίτερα το σκορ στο 38' και τους Ζοάο Μάριο και Νταβίντ Νέρες στο 71' και το 77' να δίνουν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας τους. Το γκολ της τιμής για τους Βέλγους πέτυχε ο Μέιερ στο 87', με το πιο όμορφο τέρμα της βραδιάς!
Το ματς:
Αποφασισμένη να «καθαρίσει» από νωρίς την υπόθεση πρόκρισης μπήκε η Μπενφίκα στο ματς, επιβάλλοντας από την αρχή τον δικό της ρυθμό. Μόλις στο 2ο λεπτό έκανε αισθητή την παρουσία της στα αντίπαλα καρέ, με τον Ζοάο Μάριο να σκοράρει με μαγικό τακουνάκι, γκολ το οποίο ακυρώθηκε για οφσάιντ μετά από έλεγχο του VAR.

Πέντε λεπτά αργότερα, λίγο έλειψε να έχουμε αυτογκόλ από τους Βέλγους, με τον Μινιολέ να αποσοβεί τον κίνδυνο την τελευταία στιγμή στο άτσαλο γύρισμα του Σιλά. Οι «αετοί» της Λισαβόνας δεν άφησαν το πόδι από το «γκάζι» και συνέχισαν με αξιώσεις να ψάχνουν το γκολ.
Μάλιστα, στο 16ο λεπτό έφτασαν μία «ανάσα» από το να πετύχουν τον στόχο τους, όταν μετά από εξαιρετική κάθετη κίνηση και σέντρα του Ζοάο Μάριο στην «καρδιά» της αντίπαλης περιοχής, ο Φλορεντίνο ανενόχλητος πλάσαρε έξω, δίπλα από το δεξί δοκάρι των φιλοξενούμενων!

Τέσσερα λεπτά μετά ήρθε μία ακόμα τεράστια χαμένη ευκαιρία για τους Πορτογάλους, με τον Μέιερ να διώχνει ενστικτωδώς πάνω στην γραμμή το εξ επαφής πλασέ του Ζοάο Μάριο και ενώ ο Μινιολέ ήταν εξουδετερωμένος! Η πρώτη απειλή της Κλαμπ Μπριζ ήρθε στο 23' με μια κεφαλιά του Βανάκεν, η οποία πάντως δεν απείλησε τον Βλαχοδήμο.

Τελικώς, η Μπενφίκα εξαργύρωσε την ανωτερότητά της στο 38ο λεπτό, με τον Ράφα Σίλβα να ανοίγει το σκορ και να κάνει το 1-0! Συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι βγήκαν ταχύτατα στο ανοικτό γήπεδο, με τον Ράμος να γυρίζει από τα αριστερά στον 29χρονο επιθετικό, ο οποίος με μια περίτεχνη ενέργεια «άδειασε» δύο αντιπάλους στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα!

Με την ψυχολογία στα ύψη, οι Πορτογάλοι συνέχισαν να πιέζουν τους Βέλγους, οι οποίοι καλούνταν πλέον να ανέβουν ένα... βουνό, ελπίζοντας σε ένα ποδοσφαιρικό θαύμα στο κυνήγι της πρόκρισης. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, η Μπενφίκα «κλείδωσε» την πρόκριση με μαγική ενέργεια του Ράμος, ο οποίος με φανταστικές ντρίπλες πέρασε από 2-3 αμυντικούς, πλασάροντας σωστά για το 2-0!

Διαφορετικό σκηνικό στο δεύτερο ημίχρονο, με την Μπενφίκα από τη μία να ρίχνει «στροφές», αφού έκανε το «καθήκον» της στο πρώτο 45λεπτο, και την Κλαμπ Μπριζ από την άλλη, να επιλέγει να αμυνθεί ώστε να βγει όσο πιο ανώδυνα γίνεται η... υποχρέωση του τελευταίου μέρους.
Παρ' όλα αυτά, η ομάδα του Ρότζερ Σμιντ έφτασε και σε τρίτο τέρμα στο 57ο λεπτό της αναμέτρησης, στην πρώτη ουσιαστικά καλή στιγμή του δευτέρου ημιχρόνου. Σε μια παρόμοια φάση με τα προηγούμενα γκολ, οι γηπεδούχοι «χτύπησαν» από τα «φτερά», με τον Γκριμάλδο να περνάει μια ωραία μπαλιά από τα αριστερά και τον Γκονζάλο Ράμος να μην αστοχεί από πλεονεκτική θέση, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 3-0!

Η απογοήτευση των Βέλγων ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής, με την Μπενφίκα από την άλλη να ελέγχει πλήρως τον ρυθμό του ματς, «χαϊδεύοντας» όποτε εκείνη έκρινε σωστό το γκάζι, δημιουργώντας έτσι επικίνδυνες στιγμές στα αντίπαλα καρέ. Από μία τέτοια φάση ήρθε και το τέταρτο γκολ των «αετών», όταν στο 71', ο Σιλά ανέτρεψε τον Ζιλμπέρτο εντός περιοχής, με τον Ζοάο Μάριο, δευτερόλεπτα μετά, να κάνει το 4-0 από την άσπρη βούλα!
Έξι λεπτά αργότερα, ο νεοεισελθών, Νταβίντ Νέρες, με ωραίο διαγώνιο σουτ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 5-0, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην ομάδα του, με τους φίλους της Μπενφίκα να στήνουν ένα πραγματικό πάρτι στις εξέδρες του «Ντα Λουζ»!

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 87ο λεπτό, με την Κλαμπ Μπριζ να πετυχαίνει το γκολ της... τιμής με ένα απίθανο φαλτσαριστό σουτ του Μέιερ από πλάγια θέση, με την μπάλα να καταλήγει στο «γάμα» της εστίας του Βλαχοδήμου!

MVP: Αναμφίβολα κορυφαίος της βραδιάς ήταν ο Γκονζάλο Ράμος, ο οποίος συμμετείχε και στα τρία πρώτα γκολ της Μπενφίκα, καθώς ήταν εκείνος που έδωσε την ασίστ στον Ράφα Σίλβα στο 1-0, πετυχαίνοντας μετά ο ίδιος τα επόμενα δύο τέρματα.

Πηγή: Sport-fm.gr

Champions League: Τελευταία Ενημέρωση