Ξέρανε… δια πόδος Έρικσεν και την Μπέρνλι και ξεμακραίνει η Μπρέντφορντ

Έχει πάρει φόρα η Μπρέντφορντ! Οι «μέλισσες» σημείωσαν τη δεύτερη σερί τους νίκη στην Premier League, αυτή τη φορά επικρατώντας εντός έδρας 2-0 επί της Μπέρνλι στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής.

Μάλιστα, η ομάδα του Κρίστιαν Έρικσεν -ο οποίος αγωνίστηκε για δεύτερο σερί παιχνίδι βασικός, έχοντας και ασίστ- «καθάρισε» το ματς στο τέλος, έχουσα ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Άιβαν Τόνεϊ. Έτσι, ανέβηκε στους 30 βαθμούς (ούσα 15η) και στο +9 από την 18η Μπέρνλι (δύο παιχνίδια λιγότερα).

Στα του αγώνα, οι γηπεδούχοι ήταν περισσότερο δραστήριοι στο πρώτο μέρος, όπου ξεχώρισε το επικίνδυνο σουτ του Έρικσεν στο 16'. Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπέρνλι ανέβασε ρυθμούς, φτάνοντας μια… ανάσα από το γκολ στο 76', όταν η προσπάθεια του Ροντρίγκες κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.

Για να φτάσουμε στο 85', όπου ο Τόνεϊ άνοιξε το σκορ με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, ύστερα από γύρισμα του Έρικσεν. Στις καθυστερήσεις ο Δανός άσος έσπασε εκ νέου υπέροχα στον συμπαίκτη του, τον οποίο ανέτρεψε εντός περιοχής ο Κόλλινς. Ο παίκτης των φιλοξενούμενων αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα, με τον Τόνεϊ να γράφει στο 90'+4' και το 2-0 από την άσπρη βούλα, φτάνοντας τα 13 τέρματα τη φετινή σεζόν σ' όλες τις διοργανώσεις.