Τράβηξε… εξάσφαιρο η Τότεναμ

Φύλλο και φτερό το… πτώμα της Λέστερ έκανε η Τότεναμ

Σκορπάει τρόμο η Τότεναμ! Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε ξέσπασε στο δεύτερο ημίχρονο και διέλυσε με 6-2 τη θλιβερή Λέστερ, η οποία παραμένει στην τελευταία θέση της βαθμολογίας και είναι η μοναδική χωρίς νίκη (σσ. έχει έναν βαθμό).

Την ίδια ώρα, οι «σπερς» έφτασαν τους 17 βαθμούς και φιγουράρουν στην κορυφή της Premier League παρέα με τη Μάντσεστερ Σίτι!

Φρενήρης ο ρυθμός στο ξεκίνημα του αγώνα, με τη Λέστερ να κερδίζει πέναλτι στο 4ο λεπτό, τον Τίλεμανς να βλέπει τον Γιορίς να το βγάζει αλλά να δίνεται επανάληψη και ο Βέλγος στράικερ να ευστοχεί με τη… δεύτερη για το 1-0 των «αλεπούδων».

Η χαρά των φιλοξενούμενων κράτησε μόλις ένα δίλεπτο αφού ο Κέιν πέτυχε το έκτο του τέρμα στο πρωτάθλημα και ισοφάρισε άμεσα για την Τότεναμ. Mάλιστα, η ομάδα του Αντόνιο Κόντε βρήκε σχετικά γρήγορα και το γκολ της ανατροπής, με τον Πέρισιτς να «σερβίρει» και τον Ντάιερ να σκοράρει για το 2-1 στο 22ο λεπτό. Το πρώτο μέρος, πάντως, είχε κι άλλες συγκινήσεις αφού ο Καστάνιε «έφτιαξε» στο 41’ το 2-2 του Μάντισον, το οποίο παρέμεινε ως το σφύριγμα του διαιτητή.

Αν το πρώτο ημίχρονο ήταν εξαιρετικό, για κάποιον που είναι θεατής, τότε το δεύτερο ήταν… μαγικό για την Τότεναμ! Ο Μπεντανκούρ στο 47’ σκόραρε για το 3-2, με τη Λέστερ να προσπαθεί στη συνέχεια του αγώνα να απειλήσει κυρίως στην κόντρα. Ο Κόντε έριξε στο ματς τους Σον, Έμερσον και Ρομέρο, αλλάζοντας τελείως το ρου του αγώνα! Διότι ο Σον πήρε το… όπλο του και πέτυχε χατ-τρικ σε 13 λεπτά (73’, 84’, 86’) για να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των Λονδρέζων απέναντι στην ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς, η οποία παραπαίει και ο Βρετανός τεχνικός πλησιάζει προς την έξοδο.