Σοκ για Άστον Βίλα και Μπράιτον, πέρασαν Σαουθάμπτον και Νόριτς

Οι πρώτες μεγάλες εκπλήξεις

Δύο ομάδες της Πρέμιερ Λιγκ αποκλείστηκαν από τη συνέχεια του Κυπέλλου Αγγλίας, καθώς ηττήθηκαν από συλλόγους της Τσάμπιονσιπ.

Συγκεκριμένα, η Άστον Βίλα έχασε από τη Φούλαμ (2-1 εκτός έδρας) και πλέον στρέφει την προσοχή της στο Λιγκ Καπ και στο πρωτάθλημα. Οι «κότατζερς» προηγήθηκαν στο 54’ με τον Νοκέρ στο 54’, ωστόσο το χάρηκαν μόνο για 9 λεπτά, αφού στο 63’ ισοφάρισε ο Ελ Γκάζι.

Στο 74’ ο Άρτερ χάρισε και πάλι το προβάδισμα στους γηπεδούχους, που διατήρησαν το 2-1 μέχρι τέλους και πήραν το εισιτήριο για τον 4ο γύρο του θεσμού.

Σοκ και για την Μπράιτον, η οποία ηττήθηκε 0-1 εντός έδρας από τη Σέφιλντ Γουένσντεϊ. Το μοναδικό τέρμα σημειώθηκε στο 65’ από τον Ριτς, με τους «γλάρους» να πιέζουν ασφυκτικά στη συνέχεια, αλλά δίχως ουσιαστικό αποτέλεσμα.

Αυτοκτονικές τάσεις παρουσίασε η Γουότφορντ, η οποία έμεινε στο 3-3 εντός με την Τρανμίρ (ομάδα League One), αν και προηγήθηκε 3-0. Η ομάδα του Πίρσον σημείωσε 3 τέρματα σε 20 λεπτά (12’ Ντέλε-Μπασίρου, 14’ Τσαλόμπα, 34’ Περέιρα), ωστόσο επαναπαύτηκε υπερβολικά και το πλήρωσε.

Στο 65’, ο Τζένινγκς μείωσε σε 3-1, ενώ οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ακόμα δύο γκολ στο τελευταίο τέταρτο (78’ Μόντε, 87’ πέναλτι Μάλιν) και η πρόκριση θα κριθεί σε ρεβάνς.

Η Σαουθάμπτον απέφυγε τα δράματα στην αναμέτρηση με τη Χάντερσφιλντ, καθώς επικράτησε 2-0 εντός έδρας. Οι «άγιοι» ζορίστηκαν στο πρώτο μέρος, αλλά σημείωσαν δύο τέρματα μετά την ανάπαυλα (47’ Σμολμπόουν, 87’ Βόκινς) και συνεχίζουν στη διοργάνωση.

Με πρωταγωνιστή τον ταλαντούχο επιθετικό Ιντά, η Νόριτς πέρασε από την έδρα της Πρέστον (2-4) και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου. Ο 18χρονος φορ σημείωσε χατ-τρικ (2’, 38’, 61’ πέναλτι) και… καθάρισε για την ομάδα του.

Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν δύο φορές (48’ Μπόντιν, 84’ Χάροπ).