Έφτασε ήδη στα μισά γκολ από το απόλυτο ρεκόρ ο Χάαλαντ! (vid)

Οι επιδόσεις του Νορβηγού είναι ανεξήγητες ακόμα και από την επιστημονική κοινότητα

Αυτό το παιδί ποιος θα το σταματήσει; Άλλα δυο γκολ, σύνολο 17 στην φετινή Πρέμιερ και ήδη ο Χάαλαντ έχει φτάσει στα μισά από αυτά με τα οποία είχε καταγραφεί το απόλυτο ρεκόρ σκοραρίσματος σε μια αγωνιστική περίοδο! Και του απομένουν ακόμα 27 αγωνιστικές!

Ο Νορβηγός, οι επιδόσεις του οποίου είναι ανεξήγητες ακόμα και από την επιστημονική κοινότητα για τους τρόπους που σκοράρει, τις ελάχιστες ευκαιρίες που χρειάζεται για να σμπαραλιάσει τον αντίπαλο και τη συχνότητα με την οποία στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, πέτυχε τα δυο από τα τρία τέρματα της Σίτι απέναντι στην Μπράιτον (3-1).

Μάλιστα, η εκτέλεση του πέναλτι ήταν τόσο δυνατή που ακόμα και ο πορτιέρε των «γλάρων» σχεδόν... παράτησε την προσπάθεια, αφού δεν μπορούσε ούτε να προλάβει ούτε να σταματήσει τη μπάλα αν την έφτανε.

Ο Μοχάμεντ Σαλάχ σε πρωτάθλημα 38 αγωνιστικών έχει το ρεκόρ σκοραρίσματος αυτή τη στιγμή με τα 32 τέρματα, ενώ, σε αγωνιστική περίοδο 42 αναμετρήσεων στο παρελθόν, οι Άλαν Σίρερ και Άντι Κόουλ είχαν φτάσει μέχρι και στα 34 γκολ. Το... θωρηκτό Χάαλαντ, δεν πρόκειται να σταματήσει πουθενά και το υπόλοιπο της φετινής σεζόν θα έχει τρομερό ενδιαφέρον...

Πηγή: england365.gr