Είδε… αστεράκια από τη Γουέστ Χαμ και την γκάφα του Ντε Χέα!

Για τ' αστέρια πήγαινε, αστεράκια είδε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ!

«Φωτιά» στη μάχη για την έξοδο στο Champions League έβαλε η Γουέστ Χαμ, επικρατώντας 1-0 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο Λονδίνο για την 35η αγωνιστική της Premier League! Οι Λονδρέζοι, που προέρχονταν από τρεις σερί ήττες, πέτυχαν ένα σπουδαίο «τρίποντο» και πήραν τεράστια βαθμολογική ανάσα, βάζοντας, παράλληλα… μπουρλότο στα «αστέρια».

Οι «κόκκινοι διάβολοι», που έχασαν την περασμένη αγωνιστική και στην έδρα της Μπράιτον, έμειναν στους 63 βαθμούς και στην 4η θέση, αλλά, πλέον, έστω και με ματς περισσότερο, νιώθουν την καυτή ανάσα της Λίβερπουλ, που έχει «σκαρφαλώσει» 5η και είναι στον πόντο από τη μισητή αντίπαλό της. Κερδισμένη από τη… χασούρα της Γιουνάιτεντ και η Νιούκαστλ, η οποία, μπορεί να ηττήθηκε από την Άρσεναλ, αλλά παρέμεινε στην 3η θέση με 65 βαθμούς, επίσης με ματς περισσότερο από τη Λίβερπουλ. Όλα δείχνουν ότι πάμε για μεγάλη μάχη μεταξύ των τριών για δύο «εισιτήρια».

Και όμως, το ξεκίνημα του παιχνιδιού στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου έδειχνε… Γιουνάιτεντ! Στο πρώτο δίλεπτο η Γουέστ Χαμ πίεσε, αλλά άμεσα η ομάδα του Έρικ τεν Χαγκ ανέλαβε τα ηνία του ματς, ψάχνοντας ένα γρήγορο γκολ. Αφού προειδοποίησε, λοιπόν, με πέντε σουτ υπό καλές προϋποθέσεις, στο 17' είδε το πολύ δυνατό σουτ του Ράσφορντ από τη γωνία της περιοχής να τραντάζει το δοκάρι του Φαμπιάνσκι! Και μετά έγινε το απίστευτο…

Ο Νταβίντ Ντε Χέα, που δεν διανύει αν μη τι άλλο την καλύτερη περίοδο της καριέρας του, έκανε μία μυθική γκάφα, χαρίζοντας, ουσιαστικά, το γκολ -και τελικά τη νίκη- στη Γουέστ Χαμ! Στο 27ο λεπτό συγκεκριμένα, ο Μπενραχμά έπιασε ένα αδύναμο πλασέ έξω από την περιοχή και ενώ φάνηκε ότι ο Ισπανός θα σταματούσε εύκολα την μπάλα, εκείνη με κάποιον τρόπο πέρασε από τα χέρια του και κατέληξε στο βάθος της εστίας του!

Η Γιουνάιτεντ, από εκεί και πέρα, φάνηκε να τα έχει μεν χαμένα, αλλά ήταν και άτυχη, καθώς στο 32' είδε και το μακρινό σουτ του Άντονι να καταλήγει στο δοκάρι! Η Γουέστ Χαμ, στον αντίποδα, γεμάτη αυτοπεποίθηση μετά το γκολ, λίγο έλειψε στο 45'+1' να πετύχει και δεύτερο τέρμα, πάλι με τον Μπενραχμά, αλλά αυτήν τη φορά ο Ντε Χέα είπε «όχι» με μεγάλη απόκρουση. Στην αμέσως επόμενη φάση και στην άλλη άκρη, ο Φαμπιάνσκι αρνήθηκε και εκείνος το γκολ στο τετ-α-τετ με τον Έρικσεν και κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο 45λεπτο.

Στο δεύτερο, η Γιουνάιτεντ το ήθελε, αλλά δεν μπορούσε, εγκλωβισμένη από την εξαιρετική ανασταλτική λειτουργία των γηπεδούχων. Μετά το 60', μάλιστα, η Γουέστ Χαμ ήταν εκείνη, που πατούσε καλύτερα στο γήπεδο. Στο 77', ο Ράσφορντ σούταρε εντός περιοχής, αλλά ο Φαμπιάνσκι ήταν εκεί, για να φτάσουμε στο 90'+1' και τη μεγάλη ευκαιρία του Μαρσιάλ, με τον ανίκητο Φαμπιάνσκι να λέει και πάλι «όχι», κρατώντας τη μεγάλη νίκη για τα «σφυριά».

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ.: Τελευταία Ενημέρωση