Θύμισε Λίβερπουλ και έσπασε το αρνητικό σερί με Σαλάχ και Χάκπο

Επιτέλους νίκη για τη Λίβερπουλ, που επικράτησε 2-0 της Έβερτον και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά από τέσσερις αγωνιστικές

Χρειάστηκε ενάμιση μήνα αλλά πέτυχε την πρώτη της νίκη σε αγώνα πρωταθλήματος μέσα στο 2023 η Λίβερπουλ, που επιβλήθηκε 2-0 της Έβερτον και ανάσανε λίγες μέρες πριν το ταξίδι στο Νιουκάστλ.

Οι “reds” μπήκαν δυνατά στο ματς και έχασαν την πρώτη τους ευκαιρία στο 18’ με κεφαλιά του Γκάκπο. Στο 36’, τα «ζαχαρωτά» λίγο έλειψε να... παγώσουν το «Άνφιλντ», όμως η κεφαλιά του Ταρκόφσκι χτύπησε στο δοκάρι και κατέληξε άουτ.

Εντέλει, δευτερόλεπτα αργότερα, ήρθε το 1-0 για τη Λίβερπουλ, με τον Σαλάχ να σκοράρει μετά από εξαιρετική αντεπίθεση και μπαλιά του Νούνιες – με τον Πίκφορντ να είναι εκτός θέσης και να μην μπορεί να αντιδράσει.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με με ένα ακόμη γκολ για τους γηπεδούχους, με τον Γκάκπο να πετυχαίνει επιτέλους του πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Λίβερπουλ.

Το 2-0 ήρθε μετά από άλλη μία φοβερή αντεπίθεση, που κατέληξε με μπαλιά... πάρε βάλε του Αλεξάντερ-Άρνολντ στον Ολλανδό, που δεν γινόταν να αστοχήσει από εκεί στο 49'.

Το φοβερό πλασέ του Νούνιες στο 62’ πέρασε ελάχιστα άουτ, με τους φιλοξενούμενους να έχουν μια καλή στιγμή με τον Ντέιβις στο 81’ αλλά να μην γλιτώνουν την ήττα.

Λέστερ-Τότεναμ 4-1
(23’ Μεντί, 25’ Μάντισον, 45+4’ Ιχεανάτσο, 81’ Μπαρνς – 14’ Μπεντανκούρ)
Σαουθάμπτον-Γουλβς 1-2
(24’ Αλκαράς – 72’ αυτ. Μπέντναρεκ, 87’ Ζοάο Γκόμες)
Μάντσεστερ Σίτι-Άστον Βίλα 3-1
(4' Ρόδρι, 39' Γκουντογκάν, 45+1' πέν. Μαχρέζ - 61' Γουότκινς)

Sport-fm.gr

Το 24sports σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης.

90+5' Τέλος αγώνα μεγάλη νίκη για τη Λίβερπουλ με 2-0.

90' Πέντε λεπτά καθυστερήσεις

88' Σουτ του Σαλάχ από διαγώνια θέση, έβγαλε με δυσκολία ο Πίκφορντ

86' Κάρτα στον Ρόμπερτσον και στον Πίκφορντ που ξεκίνησαν τον καυγά

85' Ανέβηκαν οι τόνοι ανάμεσα στους παίκτες των δυο ομάδων με πρωταγωνιστή τον Ρόμπερτσον

82' Ο Μπάιτσετιτς έκλεψε την μπάλα, την κουβάλησε στην αντεπίθεση, έβγαλε κάθετη πάσα στον Σαλάχ, τον οποίο πρόλαβε ο Ταρκόφσκι

81' Εξαιρετική σέντρα του Ιγουόμπι, κεφαλιά του Ντέιβις από το δεύτερο δοκάρι, άουτ η μπάλα

79' Ακόμα μια επιστροφή για τη Λίβερπουλ. Ο Φιρμίνο πέρασε στη θέση του Χάκπο και θα αγωνιστεί ξανά μετά από τρεις μήνες. Εκτός και ο Χέντερσον μέσα ο Μίλνερ.

75' Έχει πέσει αισθητά ο ρυθμός του ματς με την Λίβερπουλ να διαχειρίζεται το προβάδισμα της

69' Αλλαγή για τη Λίβερπουλ, εκτός ο Νούνιες μέσα ο Ζότα.

63' Συρτό και αδύναμο σουτ του Σαλάχ μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε ο Πίκφορντ

62' Νέα ευκαιρία για Λίβερπουλ, σουτ εντός περιοχής του Νούνιες, η μπάλα έξω

58' Καλή στιγμή για τη Λίβερπουλ! Ο Πίκφορντ νίκησε σε δυο χρόνους τον Νούνιες

55' Κλέψιμο του Χέντερσον, ο Σαλάχ του γύρισε την μπάλα, σέντρα - σουτ του αρχηγού της Λίβερπουλ, άουτ η μπάλα

53' To πρώτο γκολ του Χάκπο με τη φανέλα της Λίβερπουλ

50' Με δύο γκολ πίσω στο σκορ η Έβερτον και δυσκολεύουν τα πράγματα

Ο Ρόμπερτσον έκλεψε την μπάλα, έδωσε στον Σαλάχ, ο Αιγύπτιος έπαιξε κάθετα στον Αλεξάντερ - Άρνολντ, ο Βρετανός μπακ έκανε το γύρισμα και ο Χάκπο εξ επαφής διπλασίασε το προβάδισμα των γηπεδούχων

49' Γκολ 2-0 η Λίβερπουλ με Χάκπο μετά από γύρισμα του Άρνολντ

46' Έναρξη δευτέρου μέρους

45+2' Τέλος πρώτου μέρους 1-0 η Λίβερπουλ με τον Σαλάχ

45+1' Σουτ εκτός στόχου για τη Λίβερπουλ

43' Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.

38' Αλλαγή δεδομένων στο παιχνίδι μπροστά η Λίβερπουλ

Ο Νούνιες έτρεξε την αντεπίθεση των Reds. γύρισε την μπάλα και ο Σαλάχ από κοντά έκανε το 1-0

Ο Ιγουόμπι εκτέλεσε κόρνερ, κεφαλιά του Ταρκόφσκι, η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Άλισον

36'  ΔΟΚΑΡΙ για την Έβερτον και στην αντεπίθεση ΓΚΟΛ για τη Λίβερπουλ

30' Bολέ του Γκέιγ εκτός περιοχής, ψηλά άουτ η μπάλα

25' Πατά καλύτερα η Λίβερπουλ σε αυτά τα πρώτα 25 λεπτά

20' O Χέντερσον πρόλαβε τον Ονάνα πριν σουτάρει έξω από την περιοχή

17' Καλή στιγμή για την Λίβερπουλ! Ο Μπάιτσετιτς έβγαλε τη σέντρα προς το δεύτερο δοκάρι, ο Νούνιες έκανε το ψαλίδι, εξ επαφής κεφαλιά του Χάκπο, άουτ η μπάλα

10' Στα σώματα η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σαλάχ

9' O Νούνιες κέρδισε φάουλ ακριβώς στο όριο της περιοχής

8' Κυκλοφορεί την μπάλα η Λίβερπουλ αλλά δεν βρίσκει χώρους

5'  Παιχνίδι κέντρου μέχρι στιγμής