Άλισον όπως… Κάριους και η Λίβερπουλ νίλα από τη Γουλβς!

Η πρόκριση στον 4ο γύρο θα κριθεί στο «Μολινό»

Σε επαναληπτικό αγώνα θα λύσουν τις διαφορές τους Λίβερπουλ και Γουλβς!

Οι «κόκκινοι» δεν λένε να σηκώσουν κεφάλι ούτε στο Κύπελλο Αγγλίας, καθώς, έχοντας σε τραγική βραδιά τον Άλισον -και όχι μόνο- υποχρεώθηκαν σε 2-2 στο «Άνφιλντ» με την ομάδα του Λοπετέγι και η πρόκριση στον 4ο γύρο θα κριθεί στο «Μολινό»!

Η Λίβερπουλ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και είχε τον έλεγχο, της έλειπε, ωστόσο, η φαντασία, με αποτέλεσμα η Γουλβς, μάλλον εύκολα, να μην επιτρέπει μεγάλους κινδύνους για τα καρέ της. Στο 25', λοιπόν και ενώ οι «κόκκινοι» πίεζαν, ο Άλισον έκανε ένα αδιανόητο… δώρο στους φιλοξενούμενους, δίνοντας πάσα στον δραστήριο Γκέδες, που άνοιξε το σκορ σε κενή εστία!

Δέκα λεπτά αργότερα, μάλιστα, στο 35', ο Γκέδες πήγε για… διπλασιασμό, με ένα μακρινό σουτ, αλλά ο Βραζιλιάνος αυτήν τη φορά είπε «όχι». Και ένα δεκάλεπτο αργότερα, στο 45', ήρθε η ισοφάριση της Λίβερπουλ! Μετά από μια… συνηθισμένη συγκλονιστική μπαλιά του Αλεξάντερ Άρνολντ, ο Νούνιες έκανε το πλασέ στην κίνηση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1!

Με την έναρξη του δευτέρου 45λέπτου, ο Κλοπ είδε τους παίκτες του να φτάνουν στην ολική ανατροπή. Στο 52', ο Τότι δεν κατάφερε να απομακρύνει σωστά με το κεφάλι, η μπάλα έφτασε στον Σαλάχ και εκείνος πλάσαρε για το 2-1. Τα χαμόγελα των γηπεδούχων, ωστόσο, δεν κράτησαν για πολύ. Στο 66', ο Χουάνγκ Χι Τσαν έκανε την προβολή, η μπάλα από την κόντρα ξεγέλασε τον Άλισον, που και πάλι είχε κακή αντίδραση, για να καταλήξει στα δίχτυα του.

Στο 81', μάλιστα, ο Τότι λίγο έλειψε να ξεράνει εντελώς το «Άνφιλντ», αλλά το γκολ του δεν μέτρησε, καθώς ήταν σε θέση οφσάιντ στην αρχή της φάσης για… εκατοστά! Το 2-2 δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε και έτσι, Λίβερπουλ και Γουλβς θα τα πουν ξανά σε επαναληπτικό αγώνα στην έδρα της δεύτερης.